Výběr truhlářského pilového pásu na dřevo

Přečtete si, jak vybrat truhlářský pilový pás na dřevo, který vám bude dlouho a dobře sloužit.

Jak vybrat pilový pás na dřevo?

Šířka a síla pilového pásu

Síla pilového pásu je vlastně tloušťkou plechu – pásoviny, ze které je pilový pás vyroben. Pokud na pilu, která má malá kola, nasadíte příliš silný pilový pás, zkrátíte jeho životnost. Změřte  průměr kola, na kterém bude pás nasazený a vydělte číslem 500. Číslo, které vám vyjde, představuje maximální sílu pilového pásu, který nebude na vaší pile trpět. Příklad: Kolo má průměr 420 mm (420 ÷ 500 = 0,84). Maximální síla pilového pásu na tuto pilu je tedy 0,8 mm. Pokud máte na pásové pile průměr kol menší než 350 mm, vždy použijte pilový pás o síle max. 0,65 mm (pásy š. 3–13 mm). Pokud máte průměr kol menší než 250 mm, použijte pás o max. síle 0,5 mm (v nabídce jej máme v šířích 6, 10 a 13mm).

Šířka pilového pásu je měřena od špičky zubu po zadní hranu. Většina výrobců pásových pil uvádí rozmezí šířek pilových pásů, pro které je jejich pila konstruována. V případě, že si nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat v diskuzi pod článkem.

Šíře pilového pásu určuje, jak se bude pás v řezu chovat. Pokud potřebujete dělat dlouhé rovné řezy, použijte co možná nejširší pilový pás. Pokud chcete vyřezávat tvary – radiusy, použijte úzký pilový pás. Orientačně můžeme říct, že s naším nejmenším pilovým pásem šíře 3 mm (tento plátek je široký prakticky jako lupénková pilka) zvládnete radius 3 mm, se středním pásem šíře 13 mm pak vyříznete  radius 65 mm. Pás šíře 32  mm na vyřezávání tvarů vhodný není a používá se pouze na rovný řez.  

Výběr rozteče zubu

Rozteč zubů je udávaná jako TPI – Teeth Per Inch (zuby na palec). Jedná se tedy o počet zubů na jeden palec, což je jednotka používaná v anglicky mluvících zemích odpovídající 25,4 mm. Rozteč TPI 2 tak označuje vzdálenost mezi špičkami 13 mm, rozteč TPI 14 má vzdálenost mezi špičkami pouhých 1,8 mm. Zkrátka čím vyšší číslo, tím menší zub.

Malé zuby jsou vhodné na tvrdé materiály a na čistý, jemný řez. Velké zuby se používají na dělení materiálu nahrubo a na měkké materiály. Pokud použijete v řezu příliš jemný zub, mezizubové mezery se příliš zahltí pilinami a zvýší se řezný odpor, pás nepůjde dobře do řezu a bude podřezávat („plavat“). Pokud naopak použijete příliš hrubý zub, řez bude hrubý a zuby budou vytrhávat vlákna.

Který zub použít na Váš materiál?
TPI 2, 3, 4: Používají se na hrubší až hrubé řezy o průměru 25–100 mm.
TPI 6, 8: Ideální zub na řezání suchého dřeva, tvrdého dřeva, překližky, plastových a kompozitních materiálů o průměru 10–25 mm.
TPI 10, 14: Velmi jemný zub na nejjemnější vyřezávání dřeva, plastu a kompozitních materiálů do průměru 10 mm a na řezání neželezných kovů do průměru 30 mm.

Nastavení rychlosti pilového pásu

Většina pásových pil umožňuje měnit rychlost pilového pásu změnou pozice (převodu) klínového řemene. Některé dražší pily mají variátor, který umožňuje plynulé zvyšování a snižování rychlosti pilového pásu. Nejběžnější rozsah rychlostí na vertikálních pásových pilách je 300–900 m/min.

Pilový pás se každou otáčkou na pásové pile 2× zohne a 2× narovná. Takovýchto ohybů vydrží (v závislosti na šířce, napnutí a konstrukci pásové pily) cca 15 000 – 500 000. Nejméně ohybů vydrží pás šíře 3 mm, pouze 15 000 – 30 000. Snížením jeho rychlosti na pásové pile tedy můžeme zvýšit jeho životnost až trojnásobně. Samozřejmě také není vhodné nechávat pilu běžet naprázdno.

Nízkou oběžnou rychlost volíme zejména při řezání tvrdších materiálů a u jemného tvarového vyřezávání, kde nám příliš nezáleží na rychlosti odběru třísky. Vysokou oběžnou rychlost volíme při hrubovacích řezech, řezání měkkého materiálu a řezání velkých průměrů. Příliš nízká rychlost může způsobit, že se mezizubové mezery budou rychle plnit a pás nepůjde do řezu. Příliš vysoká rychlost pásu zbytečně zkracuje životnost pásoviny.

Speciální materiály

Na řezání speciálních druhů materiálu (kompozitních desek na bázi překližek, desek vyztužených textiliemi, cihel, skla, porobetonu, polystyrenu, textilií, pěnových materiálů) používáme pilové pásy C-grit (tvrdé nebo otěruvzdorné materiály) nebo pásové nože různého profilu. Na řezání polystyrenu se používají pilové pásy Meat&Fish (určené původně k řezání masa s kostmi), které se vyznačují úzkým rozvodem zubu a malým prořezem – pouze 0,16 mm na každou stranu.

Nejste si jistí svým výběrem? Nebo máte doplňující otázky? Obraťte se na nás v diskuzi pod článkem, rádi vám se vším poradíme.

 

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 4.7
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy
Aleš Bena
Dobrý den!
Reaguji na pana Karla a taky hlavně na vás. Před více než dvaceti lety jsem brousil nástroje (na dřevo i kovo) v brusičské/ostřící firmě a truhláři nám vozili hromady pásů, že je chtějí nabrousit, ale zároveň nějak v té době začali vozit pásy s malými a většími zuby na přeskáčku za sebou na jednom pásu, což jsme brousit odmítali, jednak to na našich bruskách nešlo a i šrankování by byl problém. Na dotaz obchodních zástupců, cože si to výrobci zase vymysleli nám nebylo nic odpovězeno a nebo že pás má lepší řezné vlastnosti, což si asi větší kravinu nemohli vymyslet, protože počet X menších zubů a pak X větších zubů a pořád tyto série zubů za sebou na střídačku je mimo dlouhý řez nesmysl (ano, cik, cak po zubu a nebo ob zub to ano). Nakonec z jednoho zástupce vypadlo, že smysl je jediný, aby se pásy nedaly brousit, ale musely se kupovat nové, podle výrobců jak uvádíte, že jsou vytahané, mikroskopicky potrhané, že obroušené zuby už nemají potřebnou pevnost, že by se nabrousili jiné zuby, atd.... S kolegou jsme shodně dodali, že sice takové možnosti jsou, nicméně jednak u broušení a šrankování, včetně svařování ve stroji na to určeném (upřímně ne s takovým ohňostrojem, jako ve vašem videu!!) jdou tyto závady zjistit, pás jsme vyřadili my brusiči s označením nebezpečný a ještě jsme ho pro bezpečí zákazníka znehodnotili a pak že si výrobci zajistili odbyt, samozřejmě neoficiálně. Stejného dojmu jsem po tolika letech opět nabyl, když jsem pročetl všechny vaše návody, ale vysvětlení proč X malých a X velkých zubů na střídačku v řadě za sebou jsem nenašel. Stejné střídání máte u pásů na železo a stejné u malé pásovky na železo PARKSIDE z Lidlu. Nicméně když vydáte nový článek s podrobným vysvětlením takového ozubení, včetně malůvek a obrázků a nebudete mě obchodně tahat za nos, milerád odvolám, co jsem napsal. Zatím jediné, co bych připustil jako fakt, že například 6/10 jsou dva pásy v sobě na hrubý a jemný řez, aniž by zákazník kupoval a vyměňoval dva pásy 6 a 10, i za cenu, že pás 6/10 dostane větší čočku, neboť pro daný materiál (tvrdší/měkčí, větší/menší) je výhodný patřičný pruh X zubů dané velikosti a ten druhý pruh zubů v řezu zatím trpí, než se vystřídají.

Toliko můj dovětek k jinak pěkným návodům, co zde máte, včetně objednávkových okýnek.

Aleš
SIMONDS

Dobrý den, děkujeme Vám za Vaši reakci. Vývoj pilových pásů úzce souvisí s pokrokem v technologiích výroby a cenovými aspekty. Zatímco vývoj pilových pásů na dřevo se neposunul tak daleko jako u pásů na kov, některé výrobní operace, jako je frézování (broušení) zubů, kalení a šraňkování, jsou podobné. 

Pilové pásy na dřevo obvykle mají konstantní rozteč a jednoduchý rozvod tří zubů. V posledních dekádách se změnil především tvar zubů, a v současnosti nabízíme pouze pilové pásy se zakalenými zuby. Pilové pásy s nezakalenými zuby již nenabízíme, protože jejich výkonnost a životnost jsou nižší. Při výrobě se zuby pilového pásu frézují nebo brousí. 40 cívek pásové oceli každá délky 250 metrů, jde do svazku skrz jeden stroj s valivou frézou (nebo brusným kotoučem) a potom se navíjí znovu na 40 cívek. Profilovaná valivá fréza (nebo profilovaný brusný kotouč) šířky 150 mm vybrousí v krátkém čase zuby na úseku o délce 150 mm ve svazku 40 pásů najednou. 10 kilometrů ozubené pásoviny se tak může vyrobit v jednom cyklu. Následně se jednotlivé cívky automaticky šraňkují. Je zajímavé, že jen jeden operátor zvládne obsluhovat všechny tyto výrobní procesy.

Pokud jde o pilové pásy na kmeny, má smysl je průmyslově přeostřovat a šraňkovat, zatímco u stolařských pásů se to nevyplatí. Hlavní roli hraje rozdíl v ceně (mezi novým pilovým pásem a opravou), produktivitě (kolik nařeže nový a přeostřený pilový pás) a především složitosti procesu opravy (administrativa, pásy jsou posílány přepravní službou, některé pásy už nemají šraňk, některé pásy mají praskliny nebo jsou vytahané a brusič na tom stráví více času).

Co se týče pilových pásů na kov, dříve byly vyráběny s konstantní roztečí zubů, jelikož to byla jednodušší volba. Jak se však zlepšila kvalita ocelí, vznikla potřeba vyvinout sofistikovanější pilové pásy. Novější pásy mají variabilní rozteč zubů, což pomáhá eliminovat vibrace, které při řezání s konstantní roztečí vznikají. Tímto způsobem se zajišťuje delší životnost ostří. Dnes někteří výrobci, jako například značka Simonds, dokonce nabízejí pilové pásy s variabilním úhlem čela a hřbetu zubů, právě ke zlepšení řezných vlastností. Také je dnes už běžné u pásů na kov "variabilní šraňk". To znamená jak dříve byly pásy šraňkované jen vlevo, vpravo a rovně dnes jsou např. 7 zubů šraňkovaných postupně víc a víc. Tím pádem se tříska tvoří lépe a řez je hladší. Je to věda.

Vždycky říkám, že pilový pás by si měl na sebe vydělat. Pokud to tak není, může to být strojem nebo nesprávným používáním a to je potřeba často řešit.

Věřím, že tyto informace Vám budou užitečné, pokud budete mít další otázky nebo potřebujete více podrobností, neváhejte se na nás obrátit.

Děkuji, ať se daří, s pozdravem

Pavel Dudr

 

Karel Straka
Dobrý den, mám pásovku od Scheppach myslím HBS 261 a chtěl bych vědět, jaký pilový pás je ideální v případě řezání akátu o síle 50 mm a rádiusů o průměru kolem 100 mm, děkuji.
SIMONDS

Dobrý den, děkujeme za dotaz, doporučili bychom Vám Flexback 1790x10x0,65 4TPI.

S pozdravem Tým Simonds

Karel Sztula
Zdravím Vás.
Možná trochu divný dotaz, ale mám několik pilových pásů, které už jsou tupé a pokaždé, když už pás nevyhovuje, tak koupím nový. Už se jich nashromáždilo několik, tak teď nevím, jestli je výhodné pásy nechat nabrousit, případně rozvést, nebo jít stejnou cestou, tzn. koupit další nový? Netuším, kolik může stát nabroušení, ale nějak zvlášť se cenově asi lišit nebude. Tak že se obracím na odborníky, kteří budou určitě mít rozumné řešení. Děkuji :-)
SIMONDS

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Bohužel tenké stolařské pilové pásy nebrousíme, ani nevíme jestli to ještě někdo dělá. Problém byl v ceně, bylo to příliš nákladné. Pilové pásy jsou často vytahané, občas je tam prasklina, zuby už nemají takový šraňk jako když jsou nové a musel u té brusky stát člověk. Je lepší koupit nové. Někteří kutilové si pásy brousí sami v ruce na stolní brusce, která má tenký zešikmený brusný kotouč. Děkuji, s pozdravem Pavel Dudr

Ferdinand Alt
Jaký pás mi doporučíte na kmenovou horizontální pilu a jakou musí,nebo by měl mít rychlost v m/ sec.
Děkuji
SIMONDS

Dobrý den, rychlost pilového pásu (předpokládám úzkého 27-38mm) na kmeny by měla být 20 až 35 m/s. Pokud si stavíte pilu, doporučuji si přečíst článek JAK SI POSTAVIT PÁSOVOU PILU.

Na kmenovou pásovou pilu nabízíme kmenové pilové pásy RipperS PREMIUM od šířky 27-38 mm - kompletní nabídku najdete zde.

Pokud by jste chtěl širší kmenové pilové pásy např. šířky 80 mm a více, obraďte se prosím na bratrskou firmu Dudr Tools s.r.o., která dělá i kompletní servis kmenových pilový pásů jak širokých tak úzkých RipperS PREMIUM od šířky 32-38 mm (od délky 3 metry). 

Děkuji, hezký den

Pavel Dudr

 

 

Martin Mrázek
Dobrý den. Zítra si jedu pro pilu Metabo BAS 261, nedělám si iluze o pásu dodaném společně s pilou. Jako první potřebuji nařezat překližku 18mm. Doporučíte mi prosím vhodný pás. Děkuji. Hezký den. Martin
SIMONDS

Dobrý den, konkrétně pro překližku 18mm bych vzal 8 nebo 10 zubů na palec. Šířku podle toho jak moc potřebujete rovné/vyřezávání.

Doporučuju si přečíst tento článek - https://www.simonds.cz/technicke-clanky-a-rady/jak-vybrat-pilovy-pas-na-drevo-2
Případně dobrá varianta jsou i sady k dané pile - https://www.simonds.cz/pasove-pily/bas-261

S.Kolařík | kolarik@simonds.cz

Albert Bradáč st.
Místy pás Simonds délky 1425 mm na malé pile Herkules BS 195 zanechává na jedné straně řezu připálené dřevo, tmavě hnědé až černé. Proč asi? Zatím řezal tento nový pás celkem asi 30 minut, zčásti vyschlý ořech. zčásti borovice.
SIMONDS

Dobrý den, k bližšímu posouzení bychom potřebovali znát přesné rozměry pásu, který v současné době používate a také rozměry řezaného materiálu. Podle Vašeho popisu by se mohlo jednat o příliš jemnou rozteč zubu, kdy pás nestíhá vyhazovat třísku a takzvaně se dusí nebo vysokou rychlost pásové pily. Budeme rádi, když nás kontaktujete na adrese info@simonds.cz nebo telefonicky na čísle 777992120. S přáním hezkého dne Jiří Paprčka.

VV
"Pilový pás se každou otáčkou na pásové pile 2× zohne a 2× narovná. Takovýchto ohybů vydrží ... cca 15 000 – 500 000."
Tim se tedy mysli 15-500k otacek, nebo ohybu (15-500k/4 otacek)?
SIMONDS

Dobrý den, 15000-500tisíc ohybů. Pokud chcete spočítat kolikrát pilový pás oběhne kolem dokola, je to děleno 2. Pokud byste měl pásovou pilu se 3 koly je to děleno 3. Tímto jsme chtěli hlavně upozornit na to, že množství ohybů pilového pásu není dobré podceňovat. Co konkrétního řešíte? Klidně se ptejte zde nebo nás kontaktujte https://www.simonds.cz/cs/kontakty . Děkuji za dotaz, přeji hezký den. Pavel Dudr

Máte dotaz k tomuto článku?