Výběr truhlářského pilového pásu na dřevo
Přečtete si, jak vybrat truhlářský pilový pás na dřevo, který vám bude dlouho a dobře sloužit.
Jak vybrat pilový pás na dřevo?
Šířka a síla pilového pásu
Síla pilového pásu je vlastně tloušťkou plechu – pásoviny, ze které je pilový pás vyroben. Pokud na pilu, která má malá kola, nasadíte příliš silný pilový pás, zkrátíte jeho životnost. Změřte průměr kola, na kterém bude pás nasazený a vydělte číslem 500. Číslo, které vám vyjde, představuje maximální sílu pilového pásu, který nebude na vaší pile trpět. Příklad: Kolo má průměr 420 mm (420 ÷ 500 = 0,84). Maximální síla pilového pásu na tuto pilu je tedy 0,8 mm. Pokud máte na pásové pile průměr kol menší než 350 mm, vždy použijte pilový pás o síle max. 0,65 mm (pásy š. 3–13 mm). Pokud máte průměr kol menší než 250 mm, použijte pás o max. síle 0,5 mm (v nabídce jej máme v šířích 6, 10 a 13mm)
Šířka pilového pásu je měřena od špičky zubu po zadní hranu. Většina výrobců pásových pil uvádí rozmezí šířek pilových pásů, pro které je jejich pila konstruována. V případě, že si nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat.
Šíře pilového pásu určuje, jak se bude pás v řezu chovat. Pokud potřebujete dělat dlouhé rovné řezy, použijte co možná nejširší pilový pás. Pokud chcete vyřezávat tvary – radiusy, použijte úzký pilový pás. Orientačně můžeme říct, že s naším nejmenším pilovým pásem šíře 3 mm (tento plátek je široký prakticky jako lupénková pilka) zvládnete radius 3 mm, se středním pásem šíře 13 mm pak vyříznete radius 65 mm. Pás šíře 32 mm na vyřezávání tvarů vhodný není a používá se pouze na rovný řez.
Výběr rozteče zubu
Rozteč zubů je udávaná jako TPI – Teeth Per Inch (zuby na palec). Jedná se tedy o počet zubů na jeden palec, což je jednotka používaná v anglicky mluvících zemích odpovídající 25,4 mm. Rozteč TPI 2 tak označuje vzdálenost mezi špičkami 13 mm, rozteč TPI 14 má vzdálenost mezi špičkami pouhých 1,8 mm. Zkrátka čím vyšší číslo, tím menší zub.
Malé zuby jsou vhodné na tvrdé materiály a na čistý, jemný řez. Velké zuby se používají na dělení materiálu nahrubo a na měkké materiály. Pokud použijete v řezu příliš jemný zub, mezizubové mezery se příliš zahltí pilinami a zvýší se řezný odpor, pás nepůjde dobře do řezu a bude podřezávat („plavat“). Pokud naopak použijete příliš hrubý zub, řez bude hrubý a zuby budou vytrhávat vlákna.
Který zub použít na Váš materiál?
TPI 2, 3, 4: Používají se na hrubší až hrubé řezy o průměru 25–100 mm.
TPI 6, 8: Ideální zub na řezání suchého dřeva, tvrdého dřeva, překližky, plastových a kompozitních materiálů o průměru 10–25 mm.
TPI 10, 14: Velmi jemný zub na nejjemnější vyřezávání dřeva, plastu a kompozitních materiálů do průměru 10 mm a na řezání neželezných kovů do průměru 30 mm.
Nastavení rychlosti pilového pásu
Většina pásových pil umožňuje měnit rychlost pilového pásu změnou pozice (převodu) klínového řemene. Některé dražší pily mají variátor, který umožňuje plynulé zvyšování a snižování rychlosti pilového pásu. Nejběžnější rozsah rychlostí na vertikálních pásových pilách je 300–900 m/min.
Pilový pás se každou otáčkou na pásové pile 2× zohne a 2× narovná. Takovýchto ohybů vydrží (v závislosti na šířce, napnutí a konstrukci pásové pily) cca 15 000 – 500 000. Nejméně ohybů vydrží pás šíře 3 mm, pouze 15 000 – 30 000. Snížením jeho rychlosti na pásové pile tedy můžeme zvýšit jeho životnost až trojnásobně. Samozřejmě také není vhodné nechávat pilu běžet naprázdno.
Nízkou oběžnou rychlost volíme zejména při řezání tvrdších materiálů a u jemného tvarového vyřezávání, kde nám příliš nezáleží na rychlosti odběru třísky. Vysokou oběžnou rychlost volíme při hrubovacích řezech, řezání měkkého materiálu a řezání velkých průměrů. Příliš nízká rychlost může způsobit, že se mezizubové mezery budou rychle plnit a pás nepůjde do řezu. Příliš vysoká rychlost pásu zbytečně zkracuje životnost pásoviny.
Speciální materiály
Na řezání speciálních druhů materiálu (kompozitních desek na bázi překližek, desek vyztužených textiliemi, cihel, skla, porobetonu, polystyrenu, textilií, pěnových materiálů) používáme pilové pásy C-grit (tvrdé nebo otěruvzdorné materiály) nebo pásové nože různého profilu. Na řezání polystyrenu se používají pilové pásy Meat&Fish (určené původně k řezání masa s kostmi), které se vyznačují úzkým rozvodem zubu a malým prořezem – pouze 0,16 mm na každou stranu.
Pokud potřebujete řezat jakýkoliv neobvyklý materiál, kontaktujte nás na tel. 776 872 258. Máme zkušenosti i s netradičními požadavky a vždy najdeme řešení přímo pro vás.
Dobrý den, konkrétně pro překližku 18mm bych vzal 8 nebo 10 zubů na palec. Šířku podle toho jak moc potřebujete rovné/vyřezávání.
Doporučuju si přečíst tento článek - https://www.simonds.cz/technicke-clanky-a-rady/jak-vybrat-pilovy-pas-na-drevo-2
Případně dobrá varianta jsou i sady k dané pile - https://www.simonds.cz/pasove-pily/bas-261
S.Kolařík | kolarik@simonds.cz
Dobrý den, k bližšímu posouzení bychom potřebovali znát přesné rozměry pásu, který v současné době používate a také rozměry řezaného materiálu. Podle Vašeho popisu by se mohlo jednat o příliš jemnou rozteč zubu, kdy pás nestíhá vyhazovat třísku a takzvaně se dusí nebo vysokou rychlost pásové pily. Budeme rádi, když nás kontaktujete na adrese info@simonds.cz nebo telefonicky na čísle 777992120. S přáním hezkého dne Jiří Paprčka.
Tim se tedy mysli 15-500k otacek, nebo ohybu (15-500k/4 otacek)?
Dobrý den, 15000-500tisíc ohybů. Pokud chcete spočítat kolikrát pilový pás oběhne kolem dokola, je to děleno 2. Pokud byste měl pásovou pilu se 3 koly je to děleno 3. Tímto jsme chtěli hlavně upozornit na to, že množství ohybů pilového pásu není dobré podceňovat. Co konkrétního řešíte? Klidně se ptejte zde nebo nás kontaktujte https://www.simonds.cz/cs/kontakty . Děkuji za dotaz, přeji hezký den. Pavel Dudr