Jak vybrat stolní pásovou pilu na dřevo? Poradíme!
Pásovou pilou (strojem) to začíná – ale jakou přesně vybrat? Na trhu jich je obrovské množství a aspektů, podle kterých si zákazník vybírá, může být celá řada. Protože dodáváme pilové pásy v podstatě na všechny druhy strojů, měli bychom mít celkem široký přehled. Ať už jste modeláři, nadšení kutilové nebo profíci, věříme, že vám dokážeme poradit. A rovnou přidáme i tipy na pásy, které se k vaší pile budou hodit. Čtěte dál a klidně se pod článkem v komentářích podělte s námi o své zkušenosti.
Základní parametry pily – výška a šířka řezu
VÝŠKA ŘEZU. Výrobci pásových pil uvádí jako jednu z hodnot maximální výšku řezu. Pokud ale hodláte takovou hodnotu řezat pravidelně, raději zvolte větší pilu. Není příliš dobré dlouhodobě pracovat na maximální možné hranici toho, co vaše pila dovolí. Pásy by v takovém případě mohly rychleji odcházet, zastavovat se v řezu a potýkat byste se mohli také s nedostatečným výkonem stroje.
Naopak pokud potřebujete dělat jemnou práci (například řezání tvarů nebo velmi přesné řezy), nepřehánějte to s velikostí stroje. Příliš tenký pás na příliš velké pile paradoxně nemusí být zas tak stabilní. Zkrátka a jednoduše – velké stroje se hodí na řezání velkých rozměrů a malé stroje naopak na řezání malých rozměrů.
ŠÍŘKA ŘEZU. Dá se charakterizovat jako velikost řezaného materiálu, která se vejde mezi rám stroje a pilový pás. Tato hodnota se často uvádí jako tzv. parametr vyložení a závisí na velikosti (průměru) kol. Funguje zde jednoduchá rovnice – čím větší kola, tím větší šířka řezu (pozor, neplatí pro pásové pily, jejichž konstrukce se skládá ze tří kol).
Jestliže výrobce neudává průměr kol, měl by se dát alespoň přibližně odvodit, neboť bude jen o něco menší než hodnota šířky řezu. Je také dobré pamatovat na tloušťku vodící lišty – pokud ji totiž budete chtít mezi rámem a pásem, šířka řezu se zmenší.
Co se hodí vědět před nákupem stolní pásové pily
STARŠÍ A POUŽITÉ PÁSOVÉ PILY. Máte v dílně stroj, který už něco pamatuje? Nebo se chystáte podobný koupit třeba někde na bazaru? Pokud ano, bude se vám hodit vědět, že takové pásové pily bývají zpravidla nejen těžší a pevnější (na materiálu se holt dřív moc nešetřilo), ale i jednodušší – tedy například bez vodící lišty, měřítka nebo možnosti rychle povolit či napnout pás. Z našich zkušeností víme, že u starých pil se většinou vyplatí renovovat minimálně vedení pásu a pogumování kol, popřípadě vyměnit ložiska a vodící lištu si vyrobit.
NOVÉ PÁSOVÉ PILY. Rozhodnete-li se pro fungl nový stroj, tak jaký vybrat? K čemu se která pila hodí? A s jakými pilovými pásy bude fungovat nejlépe? Abychom vám s výběrem co nejvíce pomohli, připravili jsme praktický přehled s konkrétními tipy. Pro tyto účely rozlišujeme tři kategorie pásových pil podle velikosti (průměru) kol:
- Malé pásové pily (200 až 250 mm)
- Střední pásové pily (250 až 325 mm)
- Velké pásové pily (325 až 800 mm)
Nezapomínejte, že důležitým aspektem při výběru stroje jsou také materiály, z nichž je vyrobený, a cena. Dá se totiž říct, že cena odpovídá nejen kvalitě, ale i produktivitě. U levnějších strojů bývají použity např. tenčí plechy, z litiny je vyroben tak maximálně stůl a výkon motoru bude slabší. Velkou nevýhodou mohou být plastové díly (šroubky, páčky apod.), které při častém používání nebo velké síle ukroutíte či ulomíte. Těm, kdo pilu využijí jen občas, může levnější varianta stačit, ale profesionálům bychom doporučili spíše dražší stroj.
💡 Vůbec nejlepší je před nákupem pilu někde vyzkoušet. A pokud tu možnost nemáte, mohou vám pomoct alespoň videa na YouTube, díky kterým si o práci na vytipovaném stoji uděláte lepší představu.
I. Malé pásové pily – průměr kol 200 až 250 mm
Jde o nejmenší pásové pily, mezi jejich atributy patří napájení na 220 V či neměnná rychlost pásu (600, nebo 900 m/min). Tyto stroje mívají boční vodící lištu, jednoduchý naklápěcí stůl (0° až 45°) o rozměrech kolem 300 x 300 mm a v některých případech i úhlové posuvné pravítko. Podle našich zkušeností se tyto pily hodí pro řezy do výšky 5 cm (výjimečně do 10 cm, ovšem za cenu menšího výkonu).
Příklady malých pásových pil: JET JWBS-9X, HECHT 8925, Einhell TC-SB 200/1, LIDL Parkside PBS 350 A1, Atika BS205, Güde GBS 200, Roxta RPP-225.
Jaké pilové pásy vybrat na malý stroj?
- Délka pásu: Pohybuje se od 1400 do 1600 mm.
- Šířka pásu: Stroje mívají ve výbavě nejčastěji pilový pás o šířce 6 (7) mm, použitelné bývají pásy široké od 3 do 12 (13) mm. Nejužší pásy se zpravidla dobře hodí třeba na vyřezávání z překližky. Pro další podrobnosti a souvislosti mrkněte na náš článek ZDE.
- Tloušťka pásu: Výrobci dodávají se strojem nejčastěji pásy tloušťky 0,36 mm (což je na kola o malém průměru 200 mm technicky správně). Ovšem naši zákazníci si oblíbili tloušťku 0,5 mm a také my ji doporučujeme – takový pás je tužší a lépe se s ním během práce na stroji zachází.
🔥 NAŠE TIPY: Nejvíce se v této kategorii používají 1400x6x0,5mm TPI 6 Skip a 1400x6x0,5 TPI 4 Skip. Na nejjemnější vyřezávání se ideálně hodí nejužší pás v naší nabídce 1400x3x0,65 mm TPI 14 Regular.
II. Střední pásové pily – průměr kol 250 až 325 mm
Bývají nejčastěji napájené na 220 V a disponují naklápěcím stolem (v rozmezí 45° nebo více) v rozměrech kolem 500 x 500 mm. Na středních pilách zpravidla nechybí boční vodící lišta, pravítko na odměření šířky řezu nebo úhlové posuvné pravítko. Některé mohou mít i takové vychytávky jako osvětlení či laserové pravítko. Častou a užitečnou vlastností jsou dvě volitelné rychlosti pásu, popřípadě i možnost tuto rychlost plynule měnit. (Vyšší rychlost pásu se hodí na řezání měkkého dřeva a velkých průměrů, nižší rychlost naopak na tvrdé dřevo a menší průměry.)
Středně velké pily jsou takové univerzální stroje, které vám umožní tvarové řezání i rovné řezy. Kdo má takový stroj ve své dílně, tomu se výrazně rozšiřují možnosti práce s materiálem.
❗️Ovšem pozor, na každodenní rozřezávání 14 cm tlustých trámů to není. Na takové řezání výkon střední pily nejspíš stačit nebude, lépe by si s tím poradila velká pila (ostatně i pilové pásy s roztečí zubů TPI 2, které se k tomu hodí nejlépe, jsou vzhledem k tloušťce 0,8 mm vhodné spíše na velké stroje).
Příklady středních pásových pil: Holzmann HBS300J, Makita LB1200F, Holzstar HBS251, DeWALT DW739, DW 738, Scheppach BASA 3, HBS400.
Jaké pilové pásy vybrat na střední stroj?
- Délka pásu: Pohybuje se v rozmezí od 1600 do 2400 mm.
- Šířka pásu: Pokud dostanete ve výbavě se strojem i pilové pásy, mohou se lišit šířkami. Na tyto pily se zpravidla hodí pásy o šířce 3 až 15 (16) mm. Záleží také na tom, zda hodláte řezat tvary (k tomu slouží užší pásy) nebo potřebujete rovné řezy (širší pásy). S výběrem šířky poradíme ZDE.
- Tloušťka pásu: Ideální je 0,5 nebo 0,6 mm.
🔥 NAŠE TIPY: Nejpoužívanější pásy této kategorie jsou v šířce 16x0,65 v rozteči TPI 3 Skip (například na pilu Holzmann HBS300J-230V je to pás 2240x16x0,65 TPI 3-Skip). Více o roztečích si přečtěte ZDE.
III. Velké pásové pily – průměr kol 325 až 800 mm
U velkých pásových pil se setkáte především s napájením na 400 V. Prakticky každý takový stroj bude mít naklápěcí stůl o šířce kolem 700 mm, rozsah možného naklápění bývá různý. Standardem by měly být boční vodící lišta (s odměřením šířky řezu) či úhlové posuvné pravítko a určitě se v některých případech setkáte s vychytávkami typu osvětlení nebo laserové pravítko.
Většina velkých pil by měla pracovníkovi umožnit volbu rychlosti pilového pásu (vyšší rychlost pásu se hodí na řezání měkkého dřeva a velkých průměrů, nižší rychlost naopak na tvrdé dřevo a menší průměry). Tyto stroje jsou výkonné, a proto se skvěle hodí na rozřezávání dřeva větších rozměrů (tedy na rovné řezy).
Příklady velkých pásových pil: Holzkraft HBS633S, HBS533, PROMA PP-500, Holzmann HBS800, Scheppach Basa 4, JESAN KOVO PPW800.
Jaké pilové pásy vybrat na velký stroj?
- Délka pásu: Pohybuje se od 2400 do 5600 mm.
- Šířka pásu: Používají se pásy široké od 10 do 30 mm, ve výbavě se strojem očekávejte spíše širší pásy na rovné řezy. I s velkou pilou však lze řezat (větší) tvary – vyberte si u nás vhodný pás menší šířky, pomoci vám k tomu může článek ZDE.
- Tloušťka pásu: 0,8 mm, 0,9 mm nebo 1,1 mm. Zřídka může posloužit i tloušťka 0,65 mm (platí pro nejmenší stroje v této kategorii).
🔥 NAŠE TIPY: Nejpoužívanější pásy této kategorie jsou v šířce 19x0,8 v rozteči TPI 3 Skip nebo TPI 2 Hook (například na pilu LAGUNA 14BX je to pás 2946x19x0,8 TPI 3-Skip). Více o roztečích si přečtěte ZDE.
🔎 Tak co, už máte vytipovanou pilu? Vystačíte si s nějakou menší, nebo půjdete raději do velké? Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv stroj, nezapomeňte, že důležité jsou také kvalitní pilové pásy! Zkuste třeba ty naše. Ve vyhledávači ZDE vám doporučíme jednotlivé pásy i ucelené sady přímo pro vaši konkrétní pilu, abyste ji využili opravdu naplno. (Více o vyhledávání pásů podle stroje píšeme v článku ZDE). Využít můžete také náš konfigurátor.