Jak vybrat pilový pás na dřevo? #2

V tomto článku se podíváme, jak zjistit správnou délku, šířku a rozteč pilového pásu na dřevo.

Jaká je správná délka pilového pásu?

Zjištění délky

Délka pilového pásu se vždy odvíjí od typu stroje a nejčastěji bývá uvedena v uživatelské příručce nebo na štítku pily. Pokud nemáte možnost tímto způsobem délku zjistit, můžete:

  • Změřit prasklý pilový pás.
  • Změřit svařený pilový pás – položte jej svarem na zem, udělejte vedle svaru čárku, pilový pás po obvodu tlačte proti podlaze, dokud se znovu neobjeví svar, udělejte druhou čárku, změřte vzdálenost mezi čárkami.
  • Vzít provázek, obtáhnout jej přes oběžná kola po vnějším obvodu a podle jeho délky určit přibližnou délku pilového pásu (moc nedoporučujeme, je to až poslední a nepříliš přesná možnost, jak délku pásu určit).

Nejběžnější pily a délky pásů

Parkside (LIDL): 1400 mm - Pilový pás 1400 mm

Scheppach HBS 261: 1790 mm - Pilový pás 1790 mm

Český Brod P 320/II: 2040 mm - Pilový pás 2040 mm

Scheppach Basa 3: 2360 mm - Pilový pás 2360 mm

řezaný rádius - výběr šířky pilového pásu na dřevo
řezaný rádius - výběr šířky pilového pásu na dřevo

Jaká je správná šířka pilového pásu?

Vaše pila na dřevo přavděpodobně umožňuje použití více různých šířek pilového pásu, rozptyl šířek je uveden v uživatelské příručce. Obecně platí, že pokud je průměr oběžných kol na vaší pásové pile 350mm nebo menší, neměli byste používat širší pilové listy než 13 mm.

Čím širší pilový pás zvolíte (s ohledem na možnosti vaší pily), tím bude mít vyšší životnost.  

Zvolte tedy nejširší možný pás s ohlednem na radius, který potřebujte řezat. Následující tabulka vám pomůže přibližně určit, jaký radius (poloměr) se dá s jakou šířkou vykroužit v jednom čistém řezu (aniž byste se museli v řezu vracet).

výběr rozteče truhlářského pilového pásu
výběr rozteče truhlářského pilového pásu

Jakou velikost zubu (rozteč TPI) zvolit?


Velikost zubu volíme podle výšky řezaného materiálu (rozměr materiálu, kterým najednou prochází pilový pás), a dále podle požadované čistoty řezu.

Hrubý zub tpi 2, tpi 3 a tpi 4 se používá na velké průměry a na hrubší rychlé řezy. Jsou vhodné na řezání podélného, měkkého a syrového (čerstvého) řeziva.

Střední zub tpi 4, tpi 6 a tpi 8 se používá na běžné řezání a je to nejpoužívanější velikost zubu. Používá se na podélné i příčné řezy, nabízí nejlepší poměr mezi rychlostí a čistotou řezu.

Jemný zub tpi 10 a tpi 14 se používá na jemné vyřezávání a tam, kde je požadavek na vysokou čistotu řezu. Nejčastěji se používá na vyřezávání překližek a nebo deskového materiálu do výšky 10mm.

 Co znamená TPI?

TPI je anglická zkratka „teeth per inch“ tedy zuby na palec. Jedná se o počet zubů na jeden palec, což je 25,4 milimetrů. Čím menší číslo, tím větší zuby. Čím vyšší číslo tpi, tím více zubů bude pás mít a tím jemnější a menší bude zub. Následující tabulka je přepočtem TPI na vzdálenost v milimetrech mezi špičkami.

Označení TPI Vzdálenost mezi špičkami v [mm]
2 TPI 13 milimetrů
3 TPI 8,5 milimetrů
4 TPI 6 milimetrů
6 TPI 4 milimetry
8 TPI 3 milimetry
10 TPI 2,5 milimetru
14 TPI 1,8 milimetru

 

skip hook regular
skip hook regular

Jaký tvar zubu zvolit? Co znamená Regular, Skip a Hook?


Regular označuje normální tvar zubu s úhlem čela 0°, nalezneme jej u jemnějších roztečí 14, 10, 8 a 6. Výhodou této geometrie je hladký a čistý řez.

Skip označuje takovou geometrii, kde vždy jeden zub jakoby chybí, je přeskočen (angl. Skip - přeskočit). Úhel čela zubu Skip je 0° pro plynulý a méně agresivní vstup do řezu. Je vhodný pro produktivní řezání a rozřezávání materiálu nahrubo.

Hook označuje hákovitý tvar zubu s agresivním úhlem čela 10°. Je vhodný k řezání tvrdého nebo obtížně dělitelného dřeva větších průměrů.

Simonds pas na drevo vodorovne
Simonds pas na drevo vodorovne

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 4.6
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy
Radek Haman
Dobrý den, mám doma dělanou pilu. Průměr kol 280 x25 mm. Kola mají plné disky a nejsou vyvážena. Hnací kolo je upevněno na hřídeli velkého 3 fázového motoru. Délka pásu je cca 1826 mm. Výška řezu cca 170mm. Vedení spodní i horní budu předělávat. Na co si mám dá pozor? Jakou tloušťku pilového pásu používat? Jaké maximální šířky pilového pásu pro mě mají smysl?

Pilu hodlám používat na rozřezávání mokré kulatiny lípy na prkénka a hranoly. A dále na suché prkna a hranoly lípy na přípravu pro dřevořezbu. Potom asi i na vyřezávaní tvarů z lamina 18mm a překližky 10-20mm.

Jaké pilové pásy mi doporučíte na jednotlivé materiály?
SIMONDS

Dobrý den, kola pásové pily byste se měl snažit vyvážit alespoň ručně, aby pás neházel. Tloušťka pilového pásu by měla být průměr kola děleno 500. Ve Vašem případě je to 280/500=0,56 mm. Tím, že chcete ale rozřezávat materiál, měl byste použít tužší pás tl. 0,65 mm, který je dostupný i ve větších roztečích zubů, které jsou právě určené na rovné rozřezávání dřeva. Nejširší pilový pás pro Vás bude tedy 16x0,65mm  a rozteč bych doporučil co největší tj. 3 TPI (počet zubů na 1 palec) na rozřezávání výška řezu 25-120 mm. Tím byste měl být schopen rozřezávát všechno co uvádíte. Uvidíte jakou výšku řezu Vaše pila s pásem zvládne a jak bude řez vypadat. Když byste zvolil menší rozteč, bude řez hladší ale pás nezvládne větší rozměry. Jestli budete mít nevyvážené kola, stejně budete mít nejspíš povrch dřeva poskákaný kvůli vibracím. Co se týče doporučení pilových pásů, doporučiji vyzkoušet více druhů a potom kupovat co Vám bude vyhovovat. Na řezání tvarů bych Vám doporučil začít u pilového pásu 1826x6x0,65 TPI 8-Regular. Na co si dát pozor, těžko říct, jedině mě napadá, abyste při rozřezávání především kulatiny měl kulatinu pevně opřenou nebo uchycenou, jinak Vám materiál během okamžiku sevře pás (pás tzv. kopne) a zničíte jak pás tak materiál. Uvidíte, na to přijdete, kdyžtak napište ;-). Tak ať se daří, s podzravem Pavel Dudr

Jiří Kučera
Prosím, jaký si mám koupit pilový pás na vyřezávání figurek z lipového dřeva.
Vlastní pilu Scheppach délka pilového pásu je1490.Děkuji za odpověď. Kučera
SIMONDS

Dobrý den, ono tam záleží na tom jak velké ty figurky budou, jednak v tom jak vysoký je materiál (na 5mm prořezu potebujete jinou rozteč než na 50mm), jednak jak moc detailní bude trajektorie řezu (na drobné křivky potřebujete úzký pás, kde je ale zase omezený výběr roztečí).

Obecně, ale při dané délce pásu a tedy předpokladu co na tom tak můžete řezat, tak myslím že by to mohlo být něco jako 1490x6x0,65 8tpi - to je pro materiál 10-30mm výšky a vytočíte s tím i vcelku malé křivky. To může být takový počáteční bod výběru, na základě kterého si s pomocí článku výše doladíte to úplně nejvhodnější na základě vaší reálií.

S.Kolařík

Boris Eliáš
Dobrý den,brousíte na zakázku pilové pásy ?
Co stojí broušení ? Délka pásu 2946 mm.
Děkuji Eliáš
SIMONDS

Dobrý den,

jsme schopni zařídit broušení kmenových pilových pásů od šíře pásu 32mm. Truhlářské pilové pásy nebrousíme, jelikož cena za dopravu a broušení by mohla převýšit samotnou cenu pásu.

Pro více informací nás můžete kontaktovat na emailové adrese info@simonds.cz

Tým Dudr Saw.

Meduna bronislav
Ripper 27x09x4343 tpi 2 hook mat. Mate napsano 17591 welder AK měl by to byt bimetal asi. Jen info jde to jeste objednat a pak zda jej take tyto pasy brousite 605526169 dik
SIMONDS

Dobrý den, tento materiál není bimetal ale uhlíková ocel. Objednat samozřejmě jde a máme ho skladem dost, bohužel rozteč 2hook brousit neumíme

https://www.simonds.cz/cs/o-simonds/rippers-premium?utm_source=disc&utm_medium=reference&utm_campaign=s-lead

S.Kolařík

Jozef Biroš
Dobrý deň,
kto predáva Vaše pílové pásy na Slovensku?
Predávate na Slovensko aj na dobierku?
Ďakujem
SIMONDS

Dobrý den, na Slovensku si pásy prodáváme sami. Vybrat si můžete na www.simonds.sk

František Okruhľanský
Dobrý deň, mám v nálezovom stave pílu
OPMP Český Brod
Typ P 320 II, r.v.1984, 550W/1400min
Prosím aký typ pásu objednať?
s pozdravom Okruhĺanský František
Slovensko 0907385210
SIMONDS

Dobrý den,

správnou délku pásu doporučuji přeměřit, bůďto na starém pásu obtahnutím provázku přes obježná kola.

Puvodním rozměr je 2040mm https://www.simonds.cz/sk/pilove-pasy-na-drevo/2040/13-x-0-65

Po upravách, ale často dochází ke zmenšení délky a objednávky na tuto pilu se pohybují mezí delkou 2000mm a delkou 2040mm.

Šířku a rozteč pásu je potřeba zvolit podle řezaného materiálu, maximální šíře je, ale doporučená 13mm viz odkaz.

https://www.simonds.cz/sk/technicke-clanky-a-rady/ako-vybrat-pilovy-pas-na-drevo-2

 

Pokud budete mít nějaké info, tak se ozvěte na tel. +420 774 435 667

 

S pozdravem

Volf

Máte dotaz k tomuto článku?