Jak si postavit pásovou pilu?

Na co je potřeba myslet při výrobě domácí pásovky? Na to se podíváme v novém článku z oblasti pilových pásů. Výroba domácí pásové pily není nijak těžká a vy to zvládnete taky.

Nadšený chalupář, příležitostný stavař nebo domácí kutil zpravidla nepotřebují pořizovat drahé stroje za desítky nebo stovky tisíc. Zvlášť když jim stačí nařezat si dřevo třeba jen několikrát do roka. Proto mají tito lidé často ve svých zahradách a dílnách podomácku sestavené alternativy. Aby však mohla taková pila plnohodnotně sloužit, musí člověk pamatovat na:

 • Prvky a komponenty, které by ani na vlastnoručně sestaveném stroji neměly chybět,
 • správný výběr a správné nastavení pilového pásu.

Inspiraci pro sestrojení domácí pásové pily jsme hledali přímo u našich zákazníků, kteří mají vlastní osvědčené postupy. A jaký typ pásu vybrat nebo jak si s ním poradit? Tak od toho už jsme tady my. 👍

 Na co tedy pamatovat při stavění pily?

 1. Hnací kola (pásovnice) – Mohou být ocelová či litinová. Skvěle mohou posloužit také kola od auta s pneumatikami, které by mohly možná i lépe dopínat pilový pás, jenž se teplem roztahuje a zkracuje (nárůst teploty o 15° C = roztažení cca o 1 mm na délce 5 m). Na napínacím ústrojí jsou důležité pružiny či pružinové podložky.
 2. Velikost hnacích kol – Průměr kol by měl být ideálně alespoň 450 mm, raději 550 mm. Vzhledem k četnosti ohnutí a narovnání pilového pásu (podle délky a rychlosti 30 až 70 tisíc ohybů za hodinu) doporučujeme volit průměr kol 500x větší, než je tloušťka pásu (u úzkých pásů na kmeny, které mají tloušťku 0,9 nebo 1,1 mm). Pokud zvolíte malý průměr kol, pásy vám budou praskat.
 3. Stabilní kolo, řemenice, motor – Průměr řemenic by měl být volen tak, aby rychlost pilového pásu činila 20 až 35 m/s. Vhodný je motor o výkonu cca 5 kW.
 4. Posuvné napínací kolo – Napíná pás a lze jím regulovat naklápění. Naklápěním nastavíte pilový pás vůči vodítkům a zajistíte, aby necestoval dopředu a nespadl.
 5. Vodící kladky s nákolkem nebo opěrnými ložisky vzadu – Mají vodící funkci a brání také spadnutí pásu. Pokud jsou vodící kladky jen z vrchní strany, kladky tlačí mírně na pilový pás a drží ho ve stabilní poloze, aby neplaval.
 6. Zdvihací systém s klikou a měřícím pravítkem – Lze vyřešit pomocí dvou lanek, nebo závitových tyčí. Lanka jsou jednodušší na výrobu, je ale třeba důkladně hlídat vodorovné postavení pily a namotávat lanka na válec rovnoměrně. U systému dvou závitových tyčí zaručuje souměrné zvedání stroje řetěz. Ozubené kolečko s klikou určuje konstantní posuv pásu (např. 1 zub na kolečku = 1 mm posunutí pásu dolů nebo nahoru), západka zase zadržuje stoj v dané poloze. Pozor – vibrací stroje nesmí docházet k jeho samovolnému padání.
 7. Chlazení pilového pásu – Celkem jednoduchá, ale důležitá věc. Bez chlazení vám totiž nepůjde práce tak dobře. Stačí nad pilu umístit kanystr s kohoutkem a hadičkou. Vodu je potřeba dovést k pásu tak, aby na něj stékala a chladila ho ještě před vniknutím do dřeva.
 8. Pojezd pily (dráha) po kolejnicích – Našim zákazníkům se nejvíce osvědčují tzv. L profily a kolečka s drážkou. Důvodem jsou zřejmě jednoduchost provedení a cena. Pojezd je možné ukotvit pomocí pražců nebo zabetonovat. Důležitý je pevný podklad, který má vliv na rovinu, a samozřejmě vodorovnost s pilovým pásem.
 9. Dosedací trámy, úhlové opěrky, upínání kulatiny – Je nutné vymyslet tak, aby se pracovníkovi s kulatinou dobře manipulovalo a aby se dal kmen k dráze snadno upevnit.

Jaký vybrat pilový pás a jak ho nastavit?

 1. Tloušťka pásu – Pilové pásy na kmeny mívají tloušťku 0,9 nebo 1,1 mm (druhá varianta je tužší a zpravidla lépe drží v řezu). Pásy je také dobré volit s ohledem na průměr hnacích kol stroje.
 2. Rozteč zubů – na kmeny doporučujeme rozteč 1,1 TPI, rozvedené a naostřené na měkké (SOFT) nebo tvrdé dřevo (HARD).
 3. Dostupné rozměry pilových pásů na kmeny můžete najít na našem webupilové pásy na dřevo: řada RipperS Premium.
 4. Nasazení a nastavení pásu – S ocelovými či litinovými koly by mělo být nastavení pásu snadné a rychlé, kola s pneumatikami zase mohou lépe reagovat na tepelnou roztažnost pásu. Zuby pásu by neměly ležet na kole, ale přesahovat ven. Spadnutí pásu brání vodící kladky, nakloněním kola se nastavuje pás tak, aby mezera mezi jeho zadní hranou a vodítkem byla minimální.
 5. Napínání pásu – Pilový pás by měl být napnutý na cca 20 N na 1 mm2 průřezu.

Máte jasno? Vyberte si svůj pás v našem e-shopu. V případě potřeby jsme vám k dispozici na kontaktech zde. Rádi vám odpovíme na dotazy a pomůžeme s výběrem pilového pásu.


Máte vlastní zkušenosti se stavbou domácí pásové pily? Inspiruje také ostatní dobrodruhy. Podělte se s námi o své dojmy do komentářů pod článkem a pojďme o nich diskutovat.

 

Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?