Pásy na dřevo: Kalené, nekalené a karbidové zuby. Jaký je v tom rozdíl?
Není zub jako zub. Budete-li hledat na internetu pilové pásy na dřevo, patrně nejčastěji narazíte na nabídku pásů s kalenými zuby, někdy možná i s nekalenými zuby. Na našem e-shopu to budou pro změnu pásy s kalenými zuby nebo s karbidovými zuby. Co to ale znamená a jaký je vlastně v typech zubů rozdíl? Na vše odpovíme, jen čtěte dál…
Úplným základem jsou nekalené zuby, tak se pilové pásy na dřevo vyráběly dříve. Pro tento typ je charakteristické, že ostří zubů je ze stejného materiálu jako zbytek pásu a má tedy i stejné vlastnosti. Pokud jde o tvrdost, bavíme se zhruba o hodnotě 45 až 50 HRC (jednotka tvrdosti kovu). A to je problém.
Pilové pásy by totiž správně měly mít pružné tělo pásu, aby vydrželo ohyby na kolech, ale zároveň tvrdé špičky zubů, aby ostří vydrželo dlouho ostré.
Pásy s kalenými zuby (v e-shopu nabízíme Flexback) mají podobné tělo, ale špičky zubů jsou zakaleny na tvrdost 55 až 57 HRC. Díky tomu by měl mít takový pás při řezání měkkého dřeva zhruba třikrát větší výdrž než pásy s nekalenými zuby.
Jen pro představu, tvrdost čepele běžného ulamovacího nože se pohybuje mezi 60 až 62 HRC. Je to podobná uhlíková ocel – tvrdá, ale přitom křehká, aby se nůž dal ulamovat.
A konečně pilové pásy na dřevo s karbidovými zuby (v e-shopu nabízíme CarbideWood – podrobněji o nich píšeme zde). Ty jsou unikátní tím, že mají na špičkách pásu z karbonové oceli navařený ještě slinutý karbid. Tvrdost takového materiálu činí cca 90 HRC, takže pilový pás by měl být schopen toho nařezat asi desetkrát víc než pás s kalenými zuby.
Pozor na názvosloví
Při hledání informací o pilových pásech často narazíte i na další pojmy, třeba na výrazy karbonový, pružinový nebo uhlíkový pás. Je důležité uvědomit si, co takový pojem vlastně označuje – v těchto případech jde o materiál, ze kterého je celý pás vyroben, všechny tři pojmy navíc označují stejný typ materiálu. Jinými slovy karbonový, pružinový a uhlíkový pás znamenají jedno a to samé, jen tomu každý říká trochu jinak.
Zároveň je pravděpodobné, že jde o pásy s kalenými zuby, výjimečně mohou tyto pásy mít zuby nekalené.
Možná jste se také setkali s bimetalovými pásy. Ty jsou svou konstrukcí určeny především na kov (úhly zubů, velikost šraňku) – pro běžné zpracování dřeva se bimetalové pásy kvůli ceně příliš nevyplatí, a proto je ani na dřevo nenabízíme. Jedinou výjimkou je pás o šířce 34 mm, který je určen na řezání kmenů.
A jaké zuby se nejvíce osvědčily vám? Podělte se s námi i s ostatními čtenáři o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.
Děkuji Václav
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Na tak velký rozměr bych Vám už doporučil větší rozteč 1,1 TPI (počet zubů na palec) a na tvrdé dřevo kmenový pilový pás RipperS PREMIUM 3540x32x0,9 TPI 1,1 HARD. Zde najdete kompletní nabídku kmenových pilových pásů RipperS PREMIUM kde jsou i ceny. Děkuji, s pozdravem Pavel Dudr
Dobrý den,
na tuto výšku řezu dopruručujeme rozteč zubu TPI 4 (výška materiálu 20-80mm), popř rozteč zubu TPI 3 (výška materiálu 25-120mm)
Děkuji
S pozdravem tým Dudr.
Dekuji
Dobrý den, na malý prořez a hladký řez můžeme doporučit karbidový pilový pás CARBIDE WOOD, který je dostupný v šířkách 13,20 a 25mm.
S pozdravem tým Dudr.
Dobrý den, v 95% případů kdy výrobce uvádí 12mm, tak 13ku lze bezproblému použít.
Standa Kolařík