Naše nabídka pásů zahrnuje také několik typů, které je možné využít pro tesařské pásové pily nebo jsou k tomu dokonce přímo určeny. Popíšeme, čím se vyznačují, které vlastnosti jsou nejdůležitější a z jakých možností můžete vybírat. Ze všeho nejdříve však pár slov o tesařských pilách samotných.

tesařská pila - pilový pás
tesařská pila - pilový pás

Speciální tesařská pásová pila funguje tak, že s ní během řezání obsluha manipuluje – posouvá ji po trámu a vyřezává do něj potřebný tvar. To je patrně nejvýraznější rozdíl oproti klasické stolařské pásové pile, která naopak pevně a nehnutě stojí, zatímco obsluha manipuluje s řezivem.

Nejčastěji se tyto pily využívají pro tvarové řezání – například vyřezávání sedel, konců krokví, zhlaví trámů roubených staveb nebo různých typů tesařských trámových spojů. Na trhu najdete několik značek, jmenovitě třeba Protool, Mikeska a hlavně Mafell, zřejmě nejznámější stroj.

Jak vypadají pilové pásy pro tesařské práce

V případě pilového pásu nehraje příliš velkou roli, zda obsluha manipuluje se strojem, nebo s řezivem. Pro tesařské pily se dají proto využít klasické pásy na dřevo typu Flexback (více o řadě Flexback zde).

Na co je ale dobré pamatovat? Pilový pás musí být v tomto případě dostatečně úzký, aby se s ním dal řezat rádius (pro rádius 25 mm se nejlépe hodí šířka 8 mm, pro menší rádius klidně šířka 6 mm). Nejspíš budete potřebovat hladký řez – toho lze dosáhnout, ovšem na úkor rychlosti. Pro trámy do šířky 200 mm je optimální rozteč zubů 4 TPI (tedy 4 zuby na palec), případně i jemnější rozteč 6 TPI. V případě širších trámů stojí za to vyzkoušet také 3 TPI, takovou roztečí ale disponují až pásy v šířce 10 mm.

Do některých typů tesařských pil (musí mít zadní vodítka ze slinutého karbidu, například pila Mafell) lze použít speciální oboustranný pás Flexback DE, který byl vyvinut přímo pro tento specifický způsob řezání. Pokud máte o tento pás zájem, prosím kontaktujte nás, na eshopu ho nenabízíme.

Oboustranný pás má na přední straně zuby s roztečí 4 TPI určené k řezání a na zadní straně vyhazovací zuby (tzv. zpětné ozubení), kterými vyvádí piliny z řezu – díky tomu je vzniklá drážka čistší, volnější a nedochází k zadrhávání pásu nebo dokonce k jeho spadnutí z kola. (Při řezání často bývá potřeba s pilovým pásem zajet do trámu, zastavit pilu a vrátit se vyříznutou drážkou zpět ven, což jde právě s oboustranným pásem lépe). Tento pás tak jistě ocení třeba ti z vás, kdo řežou modřín.

Naše doporučení opřená o konkrétní příklady z praxe

Výběr pilového pásu je pochopitelně nutné přizpůsobit vašemu stroji a řezu, kterého potřebujete dosáhnout. Po debatách s některými zákazníky vám přinášíme několik tipů, popřípadě se můžete se svými dotazy obrátit na naše technické poradce (kontakt).

Tesařské pily Protool SBP 285 a Mikeska RPP290 - pás Flexback 1710x8x0,65 TPI 4 Hook

Tesařská pila Mafell Z 5 Ec - pás Flexback 1750x8x0,65 TPI 4 Hook
pás Flexback DE 1750x8x0,65 TPI 4/14 (oboustranný, objednávejte e-mailem)

Jaké jsou vaše zkušenosti s tesařskými pásovkami? Které pilové pásy se vám osvědčily? Podělte se s ostatními o své postřehy do komentářů pod článkem.

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 5.0
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?