Jak se v tom vyznat?

Co znamenají údaje na pilovém pásu? Jak se v tom vyznat?

Jak se v tom vyznat?
Jak se v tom vyznat?

Co znamenají čísla a údaje na pilovém pásu? Jakou zvolit velikost zubu a šířku? Co znamená Hook, Regular a Skip?

V tomto článku vám pomůžeme v orientaci, co znamenají údaje na štítku pilového pásu, který parametr musím zvolit a který je naopak pevně daný. Na fotografii vyrobeného pilového pásu vidíme popisky:

 

  1. Šířka pilového pásu: jedná se o šířku pásoviny ze které je pás vyroben, měří se od zadní hrany po špičku zubů. Tuto hodnotu volíme podle toho, zda chceme řezat rovné řezy nebo chceme vyřezávat tvary. Široký pás je vhodný na rovný řez, úzký pás na vyřezávání tvarů. Více zde.
  2. Tloušťka pásoviny: Jedná se o sílu - tloušťku - pilového listu. Tato hodnota je vždy pevně spjata s šířkou uvedeného pásu a proto ji nevolíme.
  3. Délka pilového pásu: Jedná se o délku svařeného pásu v milimetrech. Tuto hodnotu určuje výrobce pásové pily, je vždy pevně daná a pokud objednáte jinou délku, nebude pás do vaší pily pasovat. U nás svařujeme pilové pásy na míru, proto jsme schopni vám vytvořit pilový pás s jakoukoliv délkou.
  4. Počet zubů na palec: Jedná se o velikost zubů a vzdálenost špiček od sebe. V našem oboru je zvykem ji uvádět jako počet zubů na jeden palec (1 palec = 2,54 cm). Čím menší číslo, tím větší zub. Tuto hodnotu musíme zvolit podle toho, co chceme řezat. Velké průměry, například masivní kulatina, trámky, tlusté desky je potřeba řezat velkými zuby (tpi2, tpi 3 a tpi 4). Středním zubem (tpi 6 a tpi 8) je vhodné řezat standardní desky o tloušťce 10-25mm. A nejmenší zuby (tpi 10 a tpi 14) jsou vhodné na řezání tenkých desek, laminátu a překližky do tloušťky 10mm. Více o výběru rozteče zde.
  5. Tvar zubu: Jedná se o geometrii zubu, která je zvolena výrobcem. Je pevně spjata s velikostí (roztečí) zubu v dané šířce a proto ji nevolíme. Více o tvarech zubů zde.

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 4.6
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?