Jak napnout pilový pás na dřevo?
Tuto jednoduchou (a přitom tak zásadní) otázku si položil zřejmě každý, kdo někdy řezal dřevo na pásové pile. Dobře napnutý pás je totiž základ – je důležitý pro správné fungování stroje, pro kvalitu řezu i pro bezpečnost. Proto si nyní projdeme několik prvků a náležitostí, na které je dobré při napínání pamatovat.
Pozice pilového pásu na pásovnici
Pilový pás by měl být na horní pásovnici (horní kolo) umístěn tak, aby pata zubu (tedy nejnižší část zubu) byla uprostřed kola.
Docílit toho lze naklopením horní pásovnice pomocí šroubu, který je umístěn vzadu za ní. Při nastavování polohy pilového pásu musí být pás alespoň částečně napnutý. A také se ujistěte, že vám vodítka nebrání v posouvání pásu (vodítka se totiž nastavují později, až po umístění a dopnutí pásu).
Pokud máte natolik široký pás, že nelze umístit patu zubu doprostřed pásovnice, umístěte jej tak, aby zadní hrana pásu ani špičky zubů netrčely mimo kolo. Šířka pásu by neměla být větší než šířka pásovnice (článek Výběr šířky pilového pásu na dřevo) Během toho, co takto nastavujete umístění pilového pásu, otáčejte rukou pásovnici (pozor na prsty), sledujte, kam si pás sedá, a případně polohu regulujte.
A co se spodní pásovnicí (spodním kolem)? Pokud máte pilu v normálním stavu, není nutné spodní pásovnici řešit – pás by si měl správně sednout sám, což znamená, že špičky zubů ani zadní hrana pásu nebudou trčet ven mimo pásovnici.
Kontrola napnutí
Při napínání pilového pásu mějte stroj vypnutý, kryty otevřené a prstem kontrolujte prohnutí pásu – neměl by se prohnout do strany o víc jak 3 mm. Prohnutí pásu se lépe kontroluje na levé straně stroje, kde nejsou vodítka (s otevřeným krytem). Pás by měl mít při poklepání kovový zvuk.
Správná síla napnutí
Není-li pás dostatečně napnutý, bude v řezaném materiálu tzv. podřezávat (někdy se také říká “plavat”). Pokud je pás naopak přepnutý, pravděpodobně dříve či později praskne.
Na prasknutém páse si však můžete alespoň snadno zkontrolovat, zda byl nebo nebyl napnutý příliš. Položte si jej na zem a sledujte zejména oba konce. Jestliže pás leží volně, míra napnutí byla v pořádku. Jestliže se však konce zvedají nebo se pás jako takový překrucuje, znamená to, že byl přepnutý. V takovém případě byste jej měli příště napnout méně.
Předepínání pomocí ložiska s drážkou
Někteří uživatelé, kteří řežou jemné tvary (malé rádiusy), typicky třeba pásem širokým 6 mm, používají zadní opěrné ložisko s drážkou. Tato drážka slouží ke stabilizaci pásu, takže se díky ní lépe vyřezávají tvary.
Pro předepnutí pilového pásu je v tomto případě potřeba zadní ložisko posunout o 3 mm dopředu. Zadní hrana se díky tomu nevychyluje do stran při řezání rádiusů, neboť pás drží v drážce. Stejně tak pás nemá tendenci sjíždět z pásovnic (kol) při vyjíždění zpět ven z řezaného materiálu.
Je dobré pamatovat na to, že při předepínání pomocí ložiska se pás na vrchní pásovnici trochu posune směrem dopředu. Je proto potřeba ho vrátit zpět do středu šířky kola, respektive vrátit zpět do středu šířky kola patu zubu (naklopením vrchní pásovnice pomocí šroubu – viz výše).
Celkově ale toto nastavení není úplně standardní – při kontaktu s ložiskem a drážkou totiž zadní hrana pásu více trpí, a pásy tak mohou z této strany dříve prasknout (více v článku Proč praskají pilové pásy na dřevo).
Jaké máte zkušenosti s napínáním pilových pásů vy? Máte vytipované nějaké zlepšováky nebo naopak často se opakující problémy? Podělte se o ně s námi v diskuzi.
Mám prosím dotaz ohledně pásu u pily Scheppach HBS 30. Je mi jasné, že to je levná pila :-)
Když seřídím pilový pás, aby byl na horním kole ve správné pozici a následně protočím kola po směru řezání (hodinových ručiček), stává se, že kola se po dotočení samovolně otočí na druhou stranu a následně má pás tendenci spadnout (zuby již přečnívají přes hranu kola). Čím to může být ? To samé se děje, když pilu vypnu, tak po doběhu a zastavení se opět pás otočí zpět. Předem děkuji...
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Bohužel jsme se s takovým problémem ještě nesetkali, takže těžko poradit. Napadá mě zkontrolovat jestli kola moc nehážou (jestli nejsou šišaté nebo zdeformované)(pokud máte, použil bych úchylkoměr), jestli guma na kolech není v některých místech zdeformovaná nebo jestli pevně přilne ke kolům. Jestli jsou kola v zákrytu. Pokud protočíte pilový pás po směru řezu měl sedět na kolech úplně stejně jako když s ním protočíte naopak (alespoň u stabilních pil to tak bývá). To by nejspíš znamenalo, že kola nejsou v zákrytu (naproti sobě - v ose). Pokud jsou tam vůle v napínání, tak jesli se to kolo nevykřiví např. při větším napnutí... Pokud je to nový stroj, tak vyměnit za jiný kus, na což jsou prodejci větišinou zvyklí a příčinu u takových levných strojů nehledají.
Děkuji, snad Vám moje rada k něčemu bude ;-), ať se daří. Pavel Dudr
Děkuji za odpověď.
Pavel Zdráhal
Dobrý den, doporučujeme na horním kole umístit pilový pás tak, aby spodní část zubu (pata zubu) byla uprostřed kola. Může se stát, že pilový pás není úplně rovný a je to tzv. kužel nebo nejsou kola úplně naproti sobě... Ve Vašem případě bych zkontroloval, aby pás na spodním kole nešel mimo kolo. Pokud by šel mimo kolo, doporučuji pilový pás nastavit trochu více dozadu na vrchním kole. Vodítka nastavte 1 mm od zadní hrany pilového pásu až po té co ustavíte pás. Hlavní je, aby se pás dal ustavit a necestoval.
Děkujeme, s pozdravem
Tým Simonds
Dobrý den, děkujeme za dotaz, bohužel náhradní díly pro pásové pily neprodáváme, vyrábíme a prodáváme jen pilové pásy pro všechny značky a typy strojů.
Můžu Vám akorát poradit hledat na internetu dle kódu náhradního dílu 73220026 co jsem našel. Např. zde to nejspíš nabízejí:
https://www.kutil.cz/elektricke-naradi/nahradni-dily/guma-kola-pro-pasove-pily-scheppach/
Jinak pogumování kol do průměru 530 mm dělá firma AGT Zlín, ale tam byste musel ty kola poslat a cena bude nejspíš jinde.
Přeji hezký den, ať se daří
Pavel Dudr
Původní tenoučký pás už byl opotřebovaný a vyměnil jsem ho za váš, nejtenčí možný. Chvíli to fungovalo, pak začal pás padat. ani po založení původního pásu se nedaří pilu seřídit. Je možné, že by tužší pás pilu nějak deformoval? Akceptuji i vysvětlení, že je to prostě levný stroj.
Dokázali byste mi doporučit značku/model pily v podobné nižší kategorii, na kterou jsou vhodné vaše pásy? Děkuji.
Dobrý den, to je zvláštní, nic podobného jsme ještě neřešili. Guma na kolech by se neměla nikdy nikam posunovat. Nakloněním vrchního kola šroubem vzadu byste měl nastavit pilový pás tak, aby běžel v jednom místě zhruba uprostřed vrchního kola potom posunout a nastvit voditka k pásu (pás by se měl opírat dozadu jen když řeže). Pokud se pás tak nechová nejspíš to bude problém se strojem. Pokud máte pilu v záruce, myslím, že jsou ochotni Vám stroj vyměnit, že to moc neřeší. Pásy na tyto stroje od nás kupuje hodně lidí a nemají problém ani s tloušťkou 0,65 mm. Samozřejmě dá se ztrhnout závit pri napínání nebo protočit plastové kolečko napínání nebo naklápění kola atd. V takové cenové kategorii jsou většinou všechny stroje stejné, takže Vám nedokážeme poradit. Klidně nám zavolejte, můžeme to probrat ještě po telefonu. Děkuji, ať se daří, s pozdravem Pavel Dudr
Dobrý den, pravděpodobně se bude jednat o pilu JESAN PS-400 (což je kopie RATIONA 400 a vyrábělo to KOVO-DŘEVO OPP JESENÍK), těch se v ČR vyskytuje vcelku dost.
Bohužel délku pily nevím a nemůžu ji ani najít. Budete si to muset změřit, třeba provázkem.
SK
1)Když je pila napnutá, tak při řezání například slabé překližky je řez rovný. V případě řezání silnějšího prkna cca 3 cm mi pila se stáčí do prava z pohledu řezání.
2) jak silný pilová list je možné dát, a ke je možné kvalitní piloví pás koupit.
Děkuji předem a jsem s přáním hezkého dne
Dobrý den, děkujeme za dotaz, ale my vyrábíme pouze pilové pásy pro tyto stroje.
K Vašim dotazům:
1) problémem může být nejspíš moc zubů v řezu - použijte větší rozteč zubů (nižší číslo TPI) nebo příliš tenký pás. Výrobce dává "do krabice" pásy 0,36mm, ale vhodnější je zde spíše síla pásu 0,5mm nebo možná i 0,65mm. Ale síla 0,65 je už na průměr kol nad 325 mm (0,65x500=325) a na menších kolech by mohl pilový pás praskat vlivem malého ohybu. Pokud by byl problém v něčem jinem ještě si můžete projít problémy s pilovými pásy na dřevo a jejich řešení. https://www.simonds.cz/technicke-clanky-a-rady/proc-praskaji-pilove-pasy-na-drevo
2) Vyrábíme pilové pásy na míru na každou pásovou pilu, takže můžete koupit u nás. Stačí na hlavní stránce zadat do konfigurátoru délku 1400 (na Vaši pilu) a už Vás to navede. Na tuto pilu bych Vám doporučil pás 1400x10x0,5 TPI 4 nebo menší rozteč zubů TPI 6. Pokud ale řežete tvary tak potom zvolit pro jistotu ještě užší pás 1400x6x0,5 TPI 4 nebo menší rozteč TPI 6.
Celkově k výběru pásu máme dobrý článek zde: https://www.simonds.cz/technicke-clanky-a-rady/jak-vybrat-pilovy-pas-na-drevo-2
Pokud budete chtít poradait, klidně zavolejte.
Ať se daří, s pozdravem tým Dudr Saw.