Jak napnout pilový pás na dřevo?

Jak napnout pilový pás na dřevo?

Tuto jednoduchou (a přitom tak zásadní) otázku si položil zřejmě každý, kdo někdy řezal dřevo na pásové pile. Dobře napnutý pás je totiž základ – je důležitý pro správné fungování stroje, pro kvalitu řezu i pro bezpečnost. Proto si nyní projdeme několik prvků a náležitostí, na které je dobré při napínání pamatovat.

pozice pilového pásu na kole
pozice pilového pásu na kole

Pozice pilového pásu na pásovnici

Pilový pás by měl být na horní pásovnici (horní kolo) umístěn tak, aby pata zubu (tedy nejnižší část zubu) byla uprostřed kola. 

Docílit toho lze naklopením horní pásovnice pomocí šroubu, který je umístěn vzadu za ní. Při nastavování polohy pilového pásu musí být pás alespoň částečně napnutý. A také se ujistěte, že vám vodítka nebrání v posouvání pásu (vodítka se totiž nastavují později, až po umístění a dopnutí pásu).

Pokud máte natolik široký pás, že nelze umístit patu zubu doprostřed pásovnice, umístěte jej tak, aby zadní hrana pásu ani špičky zubů netrčely mimo kolo. Šířka pásu by neměla být větší než šířka pásovnice (článek Výběr šířky pilového pásu na dřevo) Během toho, co takto nastavujete umístění pilového pásu, otáčejte rukou pásovnici (pozor na prsty), sledujte, kam si pás sedá, a případně polohu regulujte.

A co se spodní pásovnicí (spodním kolem)? Pokud máte pilu v normálním stavu, není nutné spodní pásovnici řešit – pás by si měl správně sednout sám, což znamená, že špičky zubů ani zadní hrana pásu nebudou trčet ven mimo pásovnici.

 

napnutý pilový pás na dřevo
napnutý pilový pás na dřevo

Kontrola napnutí

Při napínání pilového pásu mějte stroj vypnutý, kryty otevřené a prstem kontrolujte prohnutí pásu – neměl by se prohnout do strany o víc jak 3 mm. Prohnutí pásu se lépe kontroluje na levé straně stroje, kde nejsou vodítka (s otevřeným krytem). Pás by měl mít při poklepání kovový zvuk.

Správná síla napnutí 

Není-li pás dostatečně napnutý, bude v řezaném materiálu tzv. podřezávat (někdy se také říká “plavat”). Pokud je pás naopak přepnutý, pravděpodobně dříve či později praskne.

Na prasknutém páse si však můžete alespoň snadno zkontrolovat, zda byl nebo nebyl napnutý příliš. Položte si jej na zem a sledujte zejména oba konce. Jestliže pás leží volně, míra napnutí byla v pořádku. Jestliže se však konce zvedají nebo se pás jako takový překrucuje, znamená to, že byl přepnutý. V takovém případě byste jej měli příště napnout méně.

Předepínání pomocí ložiska s drážkou

Někteří uživatelé, kteří řežou jemné tvary (malé rádiusy), typicky třeba pásem širokým 6 mm, používají zadní opěrné ložisko s drážkou. Tato drážka slouží ke stabilizaci pásu, takže se díky ní lépe vyřezávají tvary.

Pro předepnutí pilového pásu je v tomto případě potřeba zadní ložisko posunout o 3 mm dopředu. Zadní hrana se díky tomu nevychyluje do stran při řezání rádiusů, neboť pás drží v drážce. Stejně tak pás nemá tendenci sjíždět z pásovnic (kol) při vyjíždění zpět ven z řezaného materiálu.

Je dobré pamatovat na to, že při předepínání pomocí ložiska se pás na vrchní pásovnici trochu posune směrem dopředu. Je proto potřeba ho vrátit zpět do středu šířky kola, respektive vrátit zpět do středu šířky kola patu zubu (naklopením vrchní pásovnice pomocí šroubu – viz výše). 

Celkově ale toto nastavení není úplně standardní – při kontaktu s ložiskem a drážkou totiž zadní hrana pásu více trpí, a pásy tak mohou z této strany dříve prasknout (více v článku Proč praskají pilové pásy na dřevo).

Jaké máte zkušenosti s napínáním pilových pásů vy? Máte vytipované nějaké zlepšováky nebo naopak často se opakující problémy? Podělte se o ně s námi v diskuzi.

Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?