Zabíhání pilového pásu na kov

Pořídili jste si nový pilový pás na kov? Přečtěte si, jak jej správně zaběhnout.

Nový pilový pás má z výroby velmi ostré špičky zubů. Pokud chcete, aby vydržel řezat dlouho a rovně, je nutné jej před prvním použitím správně zaběhnout. V opačném případě totiž hrozí vylomení nejostřejší mikroskopické špičky a může dojít k výraznému zkrácení životnosti.

Jak tedy postupovat pro nejlepší výsledek?

  • Před prvním použitím se snažte pilový pás zaběhnout ideálně v měkkém plném materiálu. Nastavte přítlak na 50 % a rychlost pásu na 50–80 % běžné hodnoty. Pro správné zaběhnutí pásu je nutné, aby docházelo k tvorbě pilin. Piliny by měly být jemné, vlasové. Doba zabíhání je 15–20 minut.

  • Každý den před puštěním pásové pily na plný výkon je vhodné první řez nastavit opět na nižší rychlost a přítlak, aby zuby a tělo pilového pásu neutrpěly teplotní šok (stejně jako u motoru automobilu je vhodné studený motor nevytáčet do vysokých otáček).

Pokud pilový pás správně zaběhnete, využijete jeho výkon na maximum, ušetříte své peníze a nebudete ztrácet čas jeho častější výměnou. Dát si práci se zabíháním se proto rozhodně vyplatí.

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 4.7
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy
štafa
jek je lepší řezet materiál HEB , upmout jako H nebo I
SIMONDS

Dobrý den, každý to dělá jinak, ale obecně se doporučuje spíše upnutí H, protože tím se eliminují situace kdy by řezal něco na co nemá správnou rozteč (na vrch a spodek by měl málo zubů a na kolmou část by byl moc hrubý)

Josef Valášek
Prosím,proč se dělají praskliny na pásu pásové pily na kov .Zn Parkside PMB 1100B2 potřebuji koupit nové pásy kde objednat děkuji za info.
SIMONDS

Dobrý den, proč praskají pilové pásy k tomu bychom potřebovali více informací, jestli např. pilový pás praskne od zubu nebo od zad, jestli není přeplý atd. Ale zkuste najít odpověd v tomto článku proč praskají pilové pásy.

U nás můžete koupit na eshopu pilový pás na jakoukoli pásovou pilu. 
Na Parkside PMB 1100B2 se používá rozměr 1140x13x0,65. Doporučil bych Vám vyzkoušet nejdříve rozteč zubů 6/10 TPI a rozteč 8/12 TPI a potom porovnat. Jsou to takové 2 nejužitečnější volby rozteče. Zde je odkaz.
Děkuji

S pozdravem

Pavel Dudr

Máte dotaz k tomuto článku?