Řezat kov na pásové pile na dřevo? To raději ne. Vysvětlíme proč
Leckoho už to napadlo a možná i mezi vámi čtenáři by se někdo takový našel – mám pásovou pilu (stroj) na dřevo, tak co kdybych ji využil třeba i na kovový materiál nebo na ocel? Vždyť přece jen stačí přehodit pás… Tak jednoduché to ale není – pásové pily určené pro dřevo se na kovy většinou příliš nehodí. Vysvětlíme, proč tomu tak je.
Klíčový pojem – rychlost řezání
Při řezání je důležité, aby zuby pilového pásu zajížděly do materiálu a odebíraly z něj dostatečně velké třísky, nikoli jen prach. Jinak by totiž zuby v materiálu příliš drhly, obrušovaly by se nebo by dokonce mohlo dojít k jejich odlomení. Toto pravidlo platí shodně pro dřevo i pro kovy.
Rozdíl je však v rychlosti – při řezání dřeva dosahuje pás výrazně vyšší rychlosti. Zatímco pro ocel se ideální hodnota pohybuje v rozmezí 60 až 120 metrů za minutu (to aby se zub pilového pásu stihl do materiálu „zakousnout“ a ubrat z něj třísku), u dřeva není výjimkou klidně i desetkrát vyšší rychlost. A v případě kmenů se rychlost řezání dokonce může vyšplhat až k 3000 metrům za minutu.
Pásové pily (stroje) těmto podmínkám bývají uzpůsobené a navíc v naprosté většině případů nedovolují snížit rychlost pásu na úroveň vhodnou pro kovy. I kdyby tedy člověk nasadil na pilu správný pás, bude se točit příliš rychle a spíše se v materiálu zničí, než aby jej kvalitně uřezal.
Řešením není ani snížení rychlosti pomocí frekvenčního měniče, protože po takové úpravě zase stroj ztratí výkon a nebude schopen pilový pás utáhnout (pás se bude zastavovat).
Řezání dřeva vs. řezání kovů
Truhlářské a stolařské pásové pily se vyznačují vysokou rychlostí, ostatně i nejmenší pily dovedou roztočit pás do rychlosti 900 metrů za minutu (třeba Parkside PBS 350 B2, Scheppach HBS 30 nebo Einhell TC-SB 200). Pro řezání dřeva platí:
- Rychlost pásu se obecně pohybuje od cca 370 do 1500 metrů za minutu;
- Zpravidla čím větší pásová pila, tím větší rychlost pilového pásu;
- Větší stroje mívají jednu, dvě i víc rychlostí, někdy lze rychlost pásu měnit za chodu;
- Prodejci strojů uvádí jako parametr „rychlost řezu“ nebo „rychlost pilového pásu“. Pozor – někdy mohou uvádět otáčky za minutu, to však bývají otáčky motoru. Tato informace tedy příliš nepomůže, protože nevíme, jaký je převod mezi motorem a hnacím kolem.
Řezat pilovými pásy na dřevo kovový materiál tedy nedoporučujeme. Rozhodně ne ocel a ani neželezné kovy nejsou příliš dobrý nápad (a když už, tak jen za určitých okolností). Pro řezání takového materiálu platí:
- Doporučená rychlost řezání oceli od 60 do 120 metrů za minutu;
- Měď se pohybuje v závislosti na tvrdosti od 80 do 400 metrů za minutu, hliník od 80 do 800 (doporučujeme řezat pásem na kov bimetal);
- Na každý zub by měl být vytvářen tlak a rychlost pásu by měla umožnit zubu odebrat třísku, která se vejde do zubové mezery (více v textech - Jak vybrat pilový pás na řezání kovů? a Doporučené rychlosti pro pásy na kov).
A jaké máte zkušenosti s řezáním na pásové pile vy? Podělte se s námi i s ostatními čtenáři v komentářích pod tímto článkem.