Leckoho už to napadlo a možná i mezi vámi čtenáři by se někdo takový našel – mám pásovou pilu (stroj) na dřevo, tak co kdybych ji využil třeba i na kovový materiál nebo na ocel? Vždyť přece jen stačí přehodit pás… Tak jednoduché to ale není – pásové pily určené pro dřevo se na kovy většinou příliš nehodí. Vysvětlíme, proč tomu tak je.

řezání oceli na pásové pile na dřevo
řezání oceli na pásové pile na dřevo

Klíčový pojem – rychlost řezání

Při řezání je důležité, aby zuby pilového pásu zajížděly do materiálu a odebíraly z něj dostatečně velké třísky, nikoli jen prach. Jinak by totiž zuby v materiálu příliš drhly, obrušovaly by se nebo by dokonce mohlo dojít k jejich odlomení. Toto pravidlo platí shodně pro dřevo i pro kovy.

Rozdíl je však v rychlosti – při řezání dřeva dosahuje pás výrazně vyšší rychlosti. Zatímco pro ocel se ideální hodnota pohybuje v rozmezí 60 až 120 metrů za minutu (to aby se zub pilového pásu stihl do materiálu „zakousnout“ a ubrat z něj třísku), u dřeva není výjimkou klidně i desetkrát vyšší rychlost. A v případě kmenů se rychlost řezání dokonce může vyšplhat až k 3000 metrům za minutu.

Pásové pily (stroje) těmto podmínkám bývají uzpůsobené a navíc v naprosté většině případů nedovolují snížit rychlost pásu na úroveň vhodnou pro kovy. I kdyby tedy člověk nasadil na pilu správný pás, bude se točit příliš rychle a spíše se v materiálu zničí, než aby jej kvalitně uřezal.

Řešením není ani snížení rychlosti pomocí frekvenčního měniče, protože po takové úpravě zase stroj ztratí výkon a nebude schopen pilový pás utáhnout (pás se bude zastavovat).

Řezání dřeva vs. řezání kovů

Truhlářské a stolařské pásové pily se vyznačují vysokou rychlostí, ostatně i nejmenší pily dovedou roztočit pás do rychlosti 900 metrů za minutu (třeba Parkside PBS 350 B2, Scheppach HBS 30 nebo Einhell TC-SB 200). Pro řezání dřeva platí:

  • Rychlost pásu se obecně pohybuje od cca 370 do 1500 metrů za minutu;
  • Zpravidla čím větší pásová pila, tím větší rychlost pilového pásu;
  • Větší stroje mívají jednu, dvě i víc rychlostí, někdy lze rychlost pásu měnit za chodu;
  • Prodejci strojů uvádí jako parametr „rychlost řezu“ nebo „rychlost pilového pásu“. Pozor – někdy mohou uvádět otáčky za minutu, to však bývají otáčky motoru. Tato informace tedy příliš nepomůže, protože nevíme, jaký je převod mezi motorem a hnacím kolem.
     

Řezat pilovými pásy na dřevo kovový materiál tedy nedoporučujeme. Rozhodně ne ocel a ani neželezné kovy nejsou příliš dobrý nápad (a když už, tak jen za určitých okolností). Pro řezání takového materiálu platí:

  •  Doporučená rychlost řezání oceli od 60 do 120 metrů za minutu;
  • Měď se pohybuje v závislosti na tvrdosti od 80 do 400 metrů za minutu, hliník od 80 do 800 (doporučujeme řezat pásem na kov bimetal);
  • Na každý zub by měl být vytvářen tlak a rychlost pásu by měla umožnit zubu odebrat třísku, která se vejde do zubové mezery (více v textech - Jak vybrat pilový pás na řezání kovů? a Doporučené rychlosti pro pásy na kov).

A jaké máte zkušenosti s řezáním na pásové pile vy? Podělte se s námi i s ostatními čtenáři v komentářích pod tímto článkem.

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 5.0
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?