V tomto článku se blíže podíváme na problematiku napínání pilového pásu. Aby pilový pás řezal rovně, nepodřezával a nepadal z oběžného kola, musí být správně napnutý. A aby nepraskal, nesmí být napnutý příliš moc. Jak poznáme správné napnutí pilového pásu? A jak jej můžeme změřit? Jak poznáme, že jsme pás napnuli málo nebo naopak příliš moc?

jak napnout pilový pás na kov
jak napnout pilový pás na kov

Jak napnout pilový pás na dřevo se dozvíte zde.

Nasazení pilového pásu a napínání s pomocí tenzomatu:

Pilu vyčistíme od pilin a nečistot kartáčem nebo stlačeným vzduchem z kompresoru. Dbáme na vyčištění prostoru vodících prvků (ložiska, tvrdokovy). Pás vložíme do pily a lehce přitáhneme, aby nesklouzl z vodítek. Do prostoru mezi vodítky vložíme tenzomat a upneme na pilový pás, nastavíme ukazatel na nulu. Síla napnutí se udává v Newtonech na milimetr čtvereční (N/mm2). Pilový pás postupně napínáme až do chvíle, kdy nám přístroj ukáže požadovanou hodnotu (tabulka níže).

UPOZORNĚNÍ – než si tenzomat zakoupíte, ujistěte se, že se do vaší pily vejde. Některé menší hobby pily pracují s omezeným prostorem a tenzomat o rozměru 131x100mm do nich není možné upnout. Pokud nemáte možnost použít tenzomat, můžete provést vizuální kontrolu talířových pružin – talířové pružiny, které jsou součástí napínání většiny manuálně napínaných pil, by neměly být zmáčknuté nadoraz.

Kontrola správného usazení

Po napnutí pilu krátce zapneme a necháme pás sednout (stačí třikrát až čtyřikrát nechat pás projet pilou naprázdno). Poté zkontrolujeme usazení pásu v pile. Zadní hrana pásu se nesmí dotýkat nákolku (zadního výstupku na oběžných kolech), musí zde být mezera “na nehet”, tedy cca 1 mm. Taktéž se pás nesmí dotýkat zadní hranou vodících tvrdokovů. Všechna ložiska se musí volně otáčet (kontrolujeme před nasazením pilového pásu), jejich špatná funkce způsobí předčasné poškození pilového pásu. 

Rovinnost nastavení pásu mezi vodítky kontrolujeme ústřižkem pilového pásu o délce 30-40 cm, který vložíme do prázdné pily a zkontrolujeme, zda je pás mezi ložisky kolmo a pevně fixován (neviklá se do stran) a zároveň lze dostatečně volně posouvat dopředu a dozadu (nesmí příliš drhnout). Ústřižek pilového pásu můžeme na vyžádání zdarma přibalit k objednávce. 

Problémy při nesprávně napnutém pilovém pásu:

MÁLO NAPNUTÝ. Pilový pás podřezává, neřeže rovně. Může také spadnout z oběžného kola.

PŘEPNUTÝ, PŘÍLIŠ NAPNUTÝ. Pilový pás předčasně praskne, může prasknout ve svaru i mimo svar, často se po obvodu pilového pásu objevují mikrotrhliny.

Kontrola, zda pilový pás nebyl přepnutý, se provede tak, že prasklý pilový pás položíte na podlahu nebo rovnou podložku vnější plochou (tou, která neležela na oběžném kole). Pokud pás nebyl přepnutý, bude ležet volně na podložce. Pokud byl pás přepnutý, bude výrazně (více než 10mm) zdvíhat konce, případně vůbec nebude možné jej na rovnou podložku položit.

💡 Tip jak řešit i jiné problémy se dozvíte v článku: Proč praskají pilové pásy na kov? Nejčastější problémy.

 Tabulka napínání pilového pásu

Rozměr pilového pásu Síla napnutí
13 x 0,65 mm 130-150 N/mm2
20 x 0,9 mm 160-180 N/mm2
27 x 0,9 mm 200-220 N/mm2
34 x 0,9 mm 240-250 N/mm2
41 x 1,3 mm 250-260 N/mm2
54 x 1,3 mm 260-280 N/mm2
54 x 1,6 mm 260-280 N/mm2
67 x 1,6 mm 260-280 N/mm2
80 x 1,6 mm 280-300 N/mm2

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 5.0
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy
Josef Czeczotka
Dobrý den.
Možná mi poradíte. Tenzomat na měření napnutí pásu mám ale je cejchován v mm (mikrometr). V tabulce udáváte napnutí v N/mm2. Je nějaký návod/tabulka/vzorec na přepočet ?
Děkuji za odpověď.
SIMONDS

Dobrý den, vzorec pro přepočet na milimetry je: (Síla napnutí v N/mm2) / 100 * 0,07
Například 100 N/mm2 = 0,07mm a 200 N/mm2 = 0,14mm

S pozdravem tým Dudr

Máte dotaz k tomuto článku?