Základní terminologie pilových pásů

V tomto článku se zaměřujeme za základní pojmy z oblasti pilových pásů.

Pásová pila se dvěma koly
Pásová pila se dvěma koly

1) Pásová pila

Pásová pila je obráběcí stroj se dvěma (výjímečně třemi) oběžnými koly, z nichž je jedno poháněné motorem. Na vnějším obvodu oběžných kol je nasazen a napnut pilový pás. Konce jsou svařené k sobě, tím je vytvořen takzvaný nekonečný pás (jeho pohyb není tam a zpět jako u katru nebo starších strojních pil, ale zuby se pohybují proti řezanému materiálu stále dopředu). Napínací tah pilového pásu je dle druhu a šířky 150-250 Nm/mm2.

Alternativní názvy: 

  • Pásovka

Základní dělení:

  • Pásová pila na obrábění dřeva,
  • pásová pila na obrábění kovu,
  • pásová pila na dělení masa a kostí,
  • pásová pila k řezání speciálních materiálů.

Pořizovací cena:

Dle určení a typu 2 000 Kč – 10 000 000 Kč. Pro kutily se běžná pásová pila pohybuje kolem ceny 8 000 Kč.

 

 

sbx one
sbx one

2) Pilové pásy

Obráběcí nástroj vyrobený z úzkého plechu z uhlíkové oceli (většinou pásy na dřevo) nebo pružinové oceli (většinou pásy na kov) s vysekanými, vybroušenými nebo vyfrézovanými zuby. Práce, kterou pilový pás vytváří, se nazývá třískové obrábění. Pohybem zubu pilového pásu proti materiálu a tlakem na pás nebo na materiál vzniká na špičce zubu tříska, která se hromadí v mezizubové mezeře a poté, co zub vyjede z materiálu, tříska vypadne nebo je vymetena ven.

Alternativní názvy:

  • Pilový plát,
  • pásová pila,
  • pilový pásek,
  • pilové listy,
  • plátek,
  • pilka,
  • a další méně známé názvy.

Pořízení pilových pásů:

Články s výběrem pilových pásů:

geometrie_pilového_pásu_
geometrie_pilového_pásu_

3) Zub pilového pásu

Geometrie zubu určuje, jak se pás bude v řezu chovat, jak bude odvádět třísku, jak bude odolný proti vibracím a nárazům. Základními parametry geometrie zubu jsou: Úhel čela, úhel hřbetu, výška zubu, rozteč zubu (vzdálenost mezi špičkami) a šířka rozvodu (prořez). Zuby pilového pásu jsou nejdůležitější a zároveň nejnamáhanější součástí pilového pásu, jelikož zajišťují samotnou práci (tvorbu třísky) a jsou v přímém styku s materiálem.

Materiál zubu a jeho tvrdost se liší v závislosti na tom, do jakého materiálu je pilový pás určen:

  • Kalené zuby: Jsou určeny zejména na dřevo. Do pásoviny z uhlíkové oceli je vyfrézován tvar zubu, špičky jsou zakaleny na 62 HRc. Výhodou tohoto pásu je nízká cena.
  • Bimetalové zuby: Jsou určeny zejména na řezání kovu. Na pásovinu z pružinové oceli je laserem navařen pásek z HSS rychlořezné oceli. Poté jsou do pásoviny vyfrézovány nebo vybroušeny zuby, takže HSS materiál zůstane na pouze na špičce zubu. Tvrdost špiček HSS je 67-69 HRc. Výhodou této konstrukce je dobrý poměr cena/výkon, odolnost proti poškození a velký rozsah řezatelných materiálů (univerzálnost použití). 
  • Karbidové zuby: Jsou určeny pro pro řezání tvrdých ocelí a titanových slitin, speciálních kompozitních materiálů, stavebních hmot, abrazivních porézních materiálů a do mnoha dalších aplikací. Na pásovinu z pružinové oceli jsou navařeny kuličky slinutého karbidu wolframu, které jsou potom na přesných bruskách ze všech stran zbroušeny na požadovaný tvar. Tvrdost zubů je 92 HRc Výhodou tohoto řešení je velmi čistý řez a schopnost řezat problematické materiály. Nevýhodou je vysoká cena. Aleternativní názvy jsou: Vidiové pásy, tvrdokovové pásy, TCT pilové pásy (zkratka anglického Tungsten Carbide Tips = zuby z karbidu Wolframu).
  • Stelitové zuby: Jsou určeny na řezání kmenů na profesionálních kmenových pilách. Do pásoviny jsou vysekány zuby, na jejichž špičky jsou navařeny kuličky stelitu, které jsou poté obroušeny podobně jako u karbidového pásu. Více o stelitovaných pásech naleznete na www.dudr.cz 
     

U zubu pilového pásu je velmi důležitým parametrem úhel čela:

  • Vyšší až vysoký úhel čela (tzv. pozitivní a superpozitivní zub) se používá pro řezání tvrdých a houževnatých materiálů – u pásů na dřevo je to geometrie Hook, u pásů na kov se jedná o geometrii SiClone.
  • Nulový úhel čela je vhodný k řezání běžných konstrukčních materiálů. Pro řezání dřeva používáme Regular a Skip, pro řezání kovu je vhodný Epic a SBX

Úhel hřbetu a jeho tvar hrají roli v odolnosti zubu proti poškození a určují velikost mezizubové mezery.

  • Menší úhel hřbetu znamená robustnější zub odolný proti poškození, mezizubová mezera je však menší a nepojme tolik třísek. Používá se u řezání tenkých profilů a tvrdších materiálů (Hook na dřevo, SBX na kov)
  • Větší úhel hřbetu se používá u pásů, které jsou určeny na měkký materiál, který tvoří hodně třísky (Skip na dřevo, EPIC GP na kov).

4) Prořez

Rozvod zubu, slangově nazývaný šraňk, má vliv na šířku spáry, kterou pilový pás svým řezem vytvoří. Větší rozvod zubu se používá do materiálu, který má tendenci ke svírání (řada SBX GP pro řezání konstrukčních otevřených profilů nebo Hook pro řezání tvrdčích dřevin). Menší prořez se volí tam, kde je třeba dosáhnout vyšší kvality a čistoty řezu (Regular na dřevo, EPIC GP nebo SiClone na kov).

5) Svar pilového pásu

Důležitá součást každého pilového pásu. Pás je zastřihnut na přesnou délku a na tupo svařen na svařovacím poloautomatu technologií odporového svařování. Správně provedený svar je rovný, hladký a neprojevuje se v řezu skákáním nebo houpáním. Perfektní svar je důležitým know-how a zároveň vizitkou každého výrobce pilových pásů.

U nás se pyšníme tím, že dáváme záruku na svar. Pokud vám náš svar praskne, vyměníme vám ho za nový.

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 5.0
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?