Jak vybrat pilový pás na dřevo? #2

V tomto článku se podíváme, jak zjistit správnou délku, šířku a rozteč pilového pásu na dřevo.

Jaká je správná délka pilového pásu?

Zjištění délky

Délka pilového pásu se vždy odvíjí od typu stroje a nejčastěji bývá uvedena v uživatelské příručce nebo na štítku pily. Pokud nemáte možnost tímto způsobem délku zjistit, můžete:

  • Změřit prasklý pilový pás.
  • Změřit svařený pilový pás – položte jej svarem na zem, udělejte vedle svaru čárku, pilový pás po obvodu tlačte proti podlaze, dokud se znovu neobjeví svar, udělejte druhou čárku, změřte vzdálenost mezi čárkami.
  • Vzít provázek, obtáhnout jej přes oběžná kola po vnějším obvodu a podle jeho délky určit přibližnou délku pilového pásu (moc nedoporučujeme, je to až poslední a nepříliš přesná možnost, jak délku pásu určit).

Nejběžnější pily a délky pásů

Parkside (LIDL): 1400 mm - Pilový pás 1400 mm

Scheppach HBS 261: 1790 mm - Pilový pás 1790 mm

Český Brod P 320/II: 2040 mm - Pilový pás 2040 mm

Scheppach Basa 3: 2360 mm - Pilový pás 2360 mm

řezaný rádius - výběr šířky pilového pásu na dřevo
řezaný rádius - výběr šířky pilového pásu na dřevo

Jaká je správná šířka pilového pásu?

Vaše pila na dřevo přavděpodobně umožňuje použití více různých šířek pilového pásu, rozptyl šířek je uveden v uživatelské příručce. Obecně platí, že pokud je průměr oběžných kol na vaší pásové pile 350mm nebo menší, neměli byste používat širší pilové listy než 13 mm.

Čím širší pilový pás zvolíte (s ohledem na možnosti vaší pily), tím bude mít vyšší životnost.  

Zvolte tedy nejširší možný pás s ohlednem na radius, který potřebujte řezat. Následující tabulka vám pomůže přibližně určit, jaký radius (poloměr) se dá s jakou šířkou vykroužit v jednom čistém řezu (aniž byste se museli v řezu vracet).

výběr rozteče truhlářského pilového pásu
výběr rozteče truhlářského pilového pásu

Jakou velikost zubu (rozteč TPI) zvolit?


Velikost zubu volíme podle výšky řezaného materiálu (rozměr materiálu, kterým najednou prochází pilový pás), a dále podle požadované čistoty řezu.

Hrubý zub tpi 2, tpi 3 a tpi 4 se používá na velké průměry a na hrubší rychlé řezy. Jsou vhodné na řezání podélného, měkkého a syrového (čerstvého) řeziva.

Střední zub tpi 4, tpi 6 a tpi 8 se používá na běžné řezání a je to nejpoužívanější velikost zubu. Používá se na podélné i příčné řezy, nabízí nejlepší poměr mezi rychlostí a čistotou řezu.

Jemný zub tpi 10 a tpi 14 se používá na jemné vyřezávání a tam, kde je požadavek na vysokou čistotu řezu. Nejčastěji se používá na vyřezávání překližek a nebo deskového materiálu do výšky 10mm.

 Co znamená TPI?

TPI je anglická zkratka „teeth per inch“ tedy zuby na palec. Jedná se o počet zubů na jeden palec, což je 25,4 milimetrů. Čím menší číslo, tím větší zuby. Čím vyšší číslo tpi, tím více zubů bude pás mít a tím jemnější a menší bude zub. Následující tabulka je přepočtem TPI na vzdálenost v milimetrech mezi špičkami.

Označení TPI Vzdálenost mezi špičkami v [mm]
2 TPI 13 milimetrů
3 TPI 8,5 milimetrů
4 TPI 6 milimetrů
6 TPI 4 milimetry
8 TPI 3 milimetry
10 TPI 2,5 milimetru
14 TPI 1,8 milimetru

 

skip hook regular
skip hook regular

Jaký tvar zubu zvolit? Co znamená Regular, Skip a Hook?


Regular označuje normální tvar zubu s úhlem čela 0°, nalezneme jej u jemnějších roztečí 14, 10, 8 a 6. Výhodou této geometrie je hladký a čistý řez.

Skip označuje takovou geometrii, kde vždy jeden zub jakoby chybí, je přeskočen (angl. Skip - přeskočit). Úhel čela zubu Skip je 0° pro plynulý a méně agresivní vstup do řezu. Je vhodný pro produktivní řezání a rozřezávání materiálu nahrubo.

Hook označuje hákovitý tvar zubu s agresivním úhlem čela 10°. Je vhodný k řezání tvrdého nebo obtížně dělitelného dřeva větších průměrů.

Simonds pas na drevo vodorovne
Simonds pas na drevo vodorovne
Vaše dotazy

Máte dotaz k tomuto článku?