Jak si postavit pásovou pilu?

Na co je potřeba myslet při výrobě domácí pásovky? Na to se podíváme v novém článku z oblasti pilových pásů. Výroba domácí pásové pily není nijak těžká a vy to zvládnete taky.

Nadšený chalupář, příležitostný stavař nebo domácí kutil zpravidla nepotřebují pořizovat drahé stroje za desítky nebo stovky tisíc. Zvlášť když jim stačí nařezat si dřevo třeba jen několikrát do roka. Proto mají tito lidé často ve svých zahradách a dílnách podomácku sestavené alternativy. Aby však mohla taková pila plnohodnotně sloužit, musí člověk pamatovat na:

  • Prvky a komponenty, které by ani na vlastnoručně sestaveném stroji neměly chybět,
  • správný výběr a správné nastavení pilového pásu.

Inspiraci pro sestrojení domácí pásové pily jsme hledali přímo u našich zákazníků, kteří mají vlastní osvědčené postupy. A jaký typ pásu vybrat nebo jak si s ním poradit? Tak od toho už jsme tady my. 👍

 Na co tedy pamatovat při stavění pily?

  1. Hnací kola (pásovnice) – Mohou být ocelová či litinová. Skvěle mohou posloužit také kola od auta s pneumatikami, které by mohly možná i lépe dopínat pilový pás, jenž se teplem roztahuje a zkracuje (nárůst teploty o 15° C = roztažení cca o 1 mm na délce 5 m). Na napínacím ústrojí jsou důležité pružiny či pružinové podložky.
  2. Velikost hnacích kol – Průměr kol by měl být ideálně alespoň 450 mm, raději 550 mm. Vzhledem k četnosti ohnutí a narovnání pilového pásu (podle délky a rychlosti 30 až 70 tisíc ohybů za hodinu) doporučujeme volit průměr kol 500x větší, než je tloušťka pásu (u úzkých pásů na kmeny, které mají tloušťku 0,9 nebo 1,1 mm). Pokud zvolíte malý průměr kol, pásy vám budou praskat.
  3. Stabilní kolo, řemenice, motor – Průměr řemenic by měl být volen tak, aby rychlost pilového pásu činila 20 až 35 m/s. Vhodný je motor o výkonu cca 5 kW.
  4. Posuvné napínací kolo – Napíná pás a lze jím regulovat naklápění. Naklápěním nastavíte pilový pás vůči vodítkům a zajistíte, aby necestoval dopředu a nespadl.
  5. Vodící kladky s nákolkem nebo opěrnými ložisky vzadu – Mají vodící funkci a brání také spadnutí pásu. Pokud jsou vodící kladky jen z vrchní strany, kladky tlačí mírně na pilový pás a drží ho ve stabilní poloze, aby neplaval.
  6. Zdvihací systém s klikou a měřícím pravítkem – Lze vyřešit pomocí dvou lanek, nebo závitových tyčí. Lanka jsou jednodušší na výrobu, je ale třeba důkladně hlídat vodorovné postavení pily a namotávat lanka na válec rovnoměrně. U systému dvou závitových tyčí zaručuje souměrné zvedání stroje řetěz. Ozubené kolečko s klikou určuje konstantní posuv pásu (např. 1 zub na kolečku = 1 mm posunutí pásu dolů nebo nahoru), západka zase zadržuje stoj v dané poloze. Pozor – vibrací stroje nesmí docházet k jeho samovolnému padání.
  7. Chlazení pilového pásu – Celkem jednoduchá, ale důležitá věc. Bez chlazení vám totiž nepůjde práce tak dobře. Stačí nad pilu umístit kanystr s kohoutkem a hadičkou. Vodu je potřeba dovést k pásu tak, aby na něj stékala a chladila ho ještě před vniknutím do dřeva.
  8. Pojezd pily (dráha) po kolejnicích – Našim zákazníkům se nejvíce osvědčují tzv. L profily a kolečka s drážkou. Důvodem jsou zřejmě jednoduchost provedení a cena. Pojezd je možné ukotvit pomocí pražců nebo zabetonovat. Důležitý je pevný podklad, který má vliv na rovinu, a samozřejmě vodorovnost s pilovým pásem.
  9. Dosedací trámy, úhlové opěrky, upínání kulatiny – Je nutné vymyslet tak, aby se pracovníkovi s kulatinou dobře manipulovalo a aby se dal kmen k dráze snadno upevnit.
  10. Kryty hnacích kol – Důležitý bezpečnostní prvek, pilový pás totiž může sjet z hnacího kola nebo prasknout a následně vyletět ven. Aby nedošlo k úrazu, je dobré opatřit pilu ochrannými kryty. Jednou z možností je zakrytovat celá kola i pás, častěji se však objevuje varianta částečného zakrytí hnacího kola ve směru pohybu pásu (viz fotografie zelené pily).

    Zásadní je zahnutí krytu směrem dolů (díky tomu kryt podrží prasknutý vymrštěný pás, aby nevyletěl pryč) a přesah krytu dopředu směrem před kola, aby se dostal pod úroveň horního pásu (pokud by pás sjel např. kvůli špatnému seřízení, kryt mu znemožní odletět pryč). Ideální je nechat mezi koly a krytem takovou mezeru, která umožní vyměňovat pilový pás, ale zároveň mu zabrání jednoduše vyletět. 

Jaký vybrat pilový pás a jak ho nastavit?

  1. Tloušťka pásu – Pilové pásy na kmeny mívají tloušťku 0,9 nebo 1,1 mm (druhá varianta je tužší a zpravidla lépe drží v řezu). Pásy je také dobré volit s ohledem na průměr hnacích kol stroje.
  2. Rozteč zubů – na kmeny doporučujeme rozteč 1,1 TPI, rozvedené a naostřené na měkké (SOFT) nebo tvrdé dřevo (HARD).
  3. Dostupné rozměry pilových pásů na kmeny můžete najít na našem webupilové pásy na dřevo: řada RipperS Premium.
  4. Nasazení a nastavení pásu – S ocelovými či litinovými koly by mělo být nastavení pásu snadné a rychlé, kola s pneumatikami zase mohou lépe reagovat na tepelnou roztažnost pásu. Zuby pásu by neměly ležet na kole, ale přesahovat ven. Spadnutí pásu brání vodící kladky, nakloněním kola se nastavuje pás tak, aby mezera mezi jeho zadní hranou a vodítkem byla minimální.
  5. Napínání pásu – Pilový pás by měl být napnutý na cca 200 N na 1 mm2 průřezu.

Máte jasno? Vyberte si svůj pás v našem e-shopu. V případě potřeby jsme vám k dispozici na kontaktech zde. Rádi vám odpovíme na dotazy a pomůžeme s výběrem pilového pásu.

Pozor, při konstrukci vlastní pásové pily, ale i při samotném řezání si chraňte ruce neprořeznými rukavicemi. Dodržujte také bezpečnostní zásady práce, přistupujte ke strojům s respektem a kolem zapnuté pily se pohybujte opatrně.


Máte vlastní zkušenosti se stavbou domácí pásové pily? Inspiruje také ostatní dobrodruhy. Podělte se s námi o své dojmy do komentářů pod článkem a pojďme o nich diskutovat.

 

Pomohl vám tento článek?

Ohodnoťte a pomozte nám zlepšovat náš obsah

Celkové hodnocení 4.4
Hodnocení
article-rationg-decoration
Vaše dotazy
Michal Urban
Dobrý deň - premýšľam nad mobilnou pásovou pílou z hlinníkového stavebnicového systému ITEM. Moja otázka je, či sa dá nahradiť 5KW motor (tažký) nejaým menším (ľahším) a výkon na pilovom páse dosiahnuť prevodom?
SIMONDS

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz. Převodem ztratíte výkon a vy potřebujete rychlost pilového pásu alespoň 15 m/s a aby se pilový pás v řezu nezastavil. Ale je je pravda, že snad nejmenší kmenová pásová pila Holzmann BBS350 má motor 2,2 kW, má rychlost jen 14 m/s. Jenomže tato pila má rozměr pilového pásu pouze 19x0,9 mm a u této šířky neseženete větší rozteč než jsou 2 zuby na palec, takže můžete řezat velice malé kmeny. Doporučoval bych Vám přemýšlet o pilovém pásu alespoň šířky 32x0,9 kde je dostupná i standardní rozteč na kmeny 1,1 TPI (rozteč cca 22mm). A když se podíváte na internet, tak např. u kmenovek značky LUMAG je výkon zvolený od 4 do 7,5 kW. 

Snad jsem Vám trochu poradil, výrobou strojů se nezabýváme... Děkuji, ať se daří. S pozdravem Pavel Dudr

Josef jansa
Dobrý den jak se má pás napnout když nemám žádný měřák.napinam šroubovicí.nejake prohnutí pásu napnutého.diky
SIMONDS

Dobrý den, máme o tom článek https://www.simonds.cz/technicke-clanky-a-rady/jak-napnout-pilovy-pas-na-kov

Obecně ale je potřeba aby byl pás napnutý "na pevno", ale stále být možno s ním lehce pohnout o 2-3mm

josef Norek
Dobrý den,kde se dají sehnat kola na pás?Samozřejmě větší,mám 47cm.Bral nbych klidně 60cm.Výrobci pásovek je někde obědnávají mně je neprodají.Děkuji za odpověd,N.
SIMONDS

Dobrý den, údajně něco takového nabízí firmy Řetězy Olomouc nebo TYMA.

Obecně bych jako alternativu hledal buď ploché řemenice nebo kola ze starých zemědělských strojů

Bořivoj Havlíček
Jelikož stavím malou kmenovou pilu, děkuji za důležité informace, zejména co se týká vztahu tloušťky pásu ku průměru kol a také pracovní rychlost pásu. Určitě se na vás obrátím s poptávkou na vhodný pás. Předpokládám, že je dodáváte svařené na míru a naostřené. U fotek příkladů amatérských staveb bych se velice přimlouval o zařazení poznámky o nutnosti vhodného zakrytování kol. Byl jsem svědkem přetžení a vylétnutí pásu do boku. Naštěstí to dopadlo dobře, ale nemuselo. Děkuji Havlíček
SIMONDS

Dobrý den, děkujeme za správnou připomínku. Ohledně krytů máte pravdu, to jsme v článku zapomněli zmínit (zkusíme to napravit).

O krytech jsem se bavil s pánem, který si vyráběl tu zelenou pilu na fotce. Říkal, že jeho kryt mu vyhovuje a je pro něj dostatečný. Samozřejmě přistupuje k tomu stroji s respektem a kolem pily se nikdo jiný nepohybuje. Popisoval svou zkušenost, že přetržený pás mu letí vždy na stejnou stranu, co je hnané kolo. Důležité je i zahnutí krytu směrem dolů ve vrchní části u hnacího kola, aby pás nevyletěl pryč, ale směrem do země. Když zrovna řeže, pilový pás zůstane ve dřevě. A když mu pás z kol náhodou spadne (sjede), zůstane v tom horním krytu (právě z tohoto důvodu sahá kryt dostatečně nízko).

Jinak má pán zásadu, že nikdo nestojí nebo nechodí vedle pily, když řeže. Pokud oddělává odříznutá prkna, má pilu vepředu a odebírá prkna vzadu. Pokud má pomocníka, oddělává dřevo sice před pilou, ale až je pila dostatenčně vzadu (jak je vidět na fotografiích – jeho pila se pohybuje po "kolejnicích"). Ještě se zmiňoval, že mu pás sjel při nastavování pásu a praskl, když řezal. Ale nestalo se mu ještě nikdy, že by pás praskl nebo sjel z kol když pila stojí a běží na volno.

Někdo má zakrytovaná celá kola i pás, ale to se moc nevidí. Každopádně vždy platí bezpečnost na prvním místě – je potřeba ke každému takovému stroji přistupovat s respektem znovu a znovu...

Ano, pilové pásy dodáváme svařené na míru a naostřené na měkké (SOFT) nebo tvrdé (HARD) dřevo. Objednávejte prosím s předstihem – trvá to déle, protože pásy ostříme a rozvádíme až po svaření na míru. Pošlete nám fotku své pily, jak jste to její stavbu a krytí vyřešil (email info@simonds.cz). Rádi fotky zveřejníme (i ostatním), ať mají lidé inspiraci ;-).

Děkuji, ať se daří.
S pozdravem,
Pavel Dudr

Máte dotaz k tomuto článku?